Menu

QR Code Nedir? QR Code Generator ve QR Code Reader

QR Code (Quick Response Code), iki boyutlu (2D) olarak oluşturulan barkodlardır. Oluşturulan bu barkodlar QR barkod okuyucuları veya akıllı telefonlar yardımıyla kolaylıkla okunabilmektedir. QR kodları yatay ve dikey olarak içerisinde bilgi barındırabilmektedir. İlk olarak 1994 yılında bulunan bir teknoloji olmasına karşın QR barkodları ancak günümüzdeki akıllı telefonlarla kullanılmaya başlanan bir teknolojidir.

QR Code Generator

QR Code Generator veya diğer adıyla QR kod oluşturucu yardımıyla siz de kolaylıkla bir QR kodu oluşturup oluşturmuş olduğunuz bu kodu dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz. QR kodunuz yardımıyla kullanıcılara kolayca erişebilecekleri linkler sunabilir, rehber bilgilerinizi paylaşabilir, telefon veya SMS şablonu gönderme işlevlerini kısaltabilirsiniz.
QR kodları oluşturmak için öncelikle piyasada yer alan yazılım veya web sitelerinden faydalanmanız gerekiyor. Birçok kullanıcının kullandığı bu site ise QR kodlarınızı oluşturma konusunda hiç kuşkusuz size en çok yardımcı olacak sitelerden biridir.
Yukarıda yer alan link yardımıyla web sitesini açtıktan sonra;
 • Free Text (Serbest metin)
 • URL (Web site adresi)
 • Contact (İletişim bilgileri)
 • Phone (telefon numarası)
 • SMS (SMS şablonu)
Şeklinde QR kodları kolayca oluşturabilir, oluşturduğunuz QR kodunuzu JPGPNG veya SVG gibi uzantılarla kayıt edebilir yada paylaşma seçenekleri yardımıyla QR kodunuzu web siteniz veya bloglarınız üzerinden paylaşabilirsiniz.
QR Code

QR Code Reader

QR barkodlarını cihazlarımıza okutabilmemiz için barkod okuyucu uygulamalardan faydalanmamız gerekiyor. Kullandığınız akıllı telefonun eğer doğrudan içerisinde yer alan bir barkod okuyucu yazılım yer almıyorsa o halde hemen uygulama marketinize giriş yaparak istediğiniz herhangi bir barkod okuyucu indirebilir, bu uygulama ve kameranız yardımıyla QR kodları akıllı cihazınıza okutabilirsiniz.

 •   wmaraci.com/nedir/                                                                                                                                                                            KAYNAK: Nedir?

Paylaş

Önceki Yazı
Sonraki Yazı
Marques

Yazar

Göz At

11 yorum:

 1. Peki biz QR kod nasıl üretebiliriz. Örnek veriyorum QR kodumu okutan birisi direk olarak bir resim görsün istiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, QR kodunuzu QR KODE GENERATOR yardımıyla oluşturabilirsiniz. Makaleyi tekrardan incelerseniz daha açıklayıcı olacaktır. Yorumunuz içi teşekkür ederim.

   Sil
 2. Merhaba, yazı için teşekkürler bir sorum olacak; mesela bir broşür bastırdık üzerine QR kodu koyduk ve daha fazla bilgilendirme yapmak istedik bunun yapılması mümkün müdür? Ek bir maliyeti de olmaz sanırım?

  YanıtlaSil
 3. İlerleyen günlerde QR Code ile ilgili uluslararası bir değişim olacak tarzında bilgi aldım. Bu konu hakkında bilginiz var mı?

  YanıtlaSil
 4. Bilgilendirme için teşekkürler ben de QR Code hakkında araştırma yapıyordum iyi bilgiler öğrendim.

  YanıtlaSil
 5. Örnek olarak Whatsapp web bunu kullanıyor :)

  YanıtlaSil
 6. Güzel bilgiler öğrendim çok teşekkürler

  YanıtlaSil
 7. kullanımı kolaylaştıracak bir uygulama

  YanıtlaSil
 8. qr kodu ile bazı işleri çok kolay bir hale getirebilirsiniz

  YanıtlaSil
 9. qr code daha etkili bir şekilde kullanılsa insanların hayatını daha da kolaylaştırır

  YanıtlaSil
 10. qr code ile bir çok şeyi sadece kodu okuyarak gerçekleştirmeniz mümkün

  YanıtlaSil