Menu

Site Analizleri Nasıl Yapılır? - Püf Noktaları

  Hedefimiz olan her gün makale yazma işlemini gerçekleştirmenin verdiği haz ile karşınızdayım. Herkese selamlar ve saygılarımı ileterek, sizlerin de ilginizi çekebileceğini düşündüğüm bir konu hakkında yazmak istedim. Bu konu hakkında bilinmeyenleri öğretip, işin de bir kaç püf noktasını gösterip artık sizleri tam bir analiz canavarı olarak kodlayabilirim. Püf noktaları konusuna makale sonlarında değinmeyi düşünüyorum. Öncelikle nasıl yapılması gerektiği hakkında bilgiler vererek, sizleri hazırlamak gerekiyor. O halde..

Site analizleri

Siteyi Analiz Etmek


  Başlıktaki kavram üzerinde devam edelim. Analiz sözcüğü bir olayın, durumun veya materyalin enine boyuna her özelliğini, geçmişini ve ileriye dönük planlarını veya işleyişlerini inceleme anlamına gelir. Eğer analiz yapmak istiyorsanız saymış olduğum maddeleri göz önünde bulundurarak analiz yapmanız gerekmektedir. Maddeleri listeleyerek ve sıraya koyarak nasıl yapmamız gerektiğine bir göz atalım.

 İncelemek istediğiniz sitenin, inceleme işlemine görsel açıdan başlayınız. Tema, logo ve benzeri grafikler üzerinden incelemeye başlanır.
 Grafikler üzerinden inceleme işleminin ardından sıra geldi, sitenin seo açısından incelenmesine. İncelediğiniz sitenin seo ayarlarına, çalışmalarına ve hareketlerini inceleyiniz.
 Seo hareketleri incelenmesi ardından, sosyal medya çalışmalarını inceleyiniz. İncelediğiniz site sosyal medya üzerinde nasıl bir hakimiyet kurmuş? Kurmuş olduğu hakimiyeti hangi çalışmalarla başarmıştır? Bu maddede bahsi geçen soruların cevaplarını bulma odaklı incelemeler yapılır.
 Sosyal medya incelenmesi ardından, backlink çalışmalarını incelemelisiniz. Hangi siteden, hangi bağlantısına, hangi yolla ve nasıl almış olduğunu incelemelisiniz. 
 Backlink çalışmaları inceleme aşamasından sonra, sitenin alt yapısını inceleyiniz. Hangi sistemi kullanıyor ve neden kullanıyor? Bu sorunun cevabı bulunma odaklı inceleme yapılır.
 Platformlarda incelediğiniz site hakkında neler karalanmış? Bu sorunun cevabını bulma odaklı inceleme yapınız. Site sosyal platformlarda nasıl bir izlenim bırakmış?

Detaylı bir inceleme ardından başarılı sonuçlar elde etmeniz için tüm maddeleri uygulamalısınız.

Analiz Yaptık Ya Sonra?


 Analizi kendi lehine çevirme işlemine geldi.

  İncelemek istediğiniz rakip siteniz yahut üzerinde çalışıyor olduğunuz sitede işlerin nasıl yürüdüğünü, nasıl bir izlenim bıraktıklarını ve benzeri cevaplar artık elinizde. Anlayacağınız top sizde. Önemli olan bu topu sürme işlemini de olabildiğince iyi yapmaktır. İnceleme işlemi bittikten sonra yapmanız gereken en önemli olgu, yapmış olduğunuz analizi kendi lehinizde kullanmaktır. Böylelikle başarılı bir analiz sonucu elde edersiniz.

Analizleri Nasıl Kendi Lehimizde Kullanırız?


  Analizlerini yapmış olduğunuz sitenin sonuçlarını bir metinde toplayarak kendinizle gurur duyabilirsiniz. 

 Bu işlemi yaptıktan sonra almış olduğu backlinklere bakarak aynı tarzda sizde backlink almalısınız. Aynı site olması daha başarılı sonuçlar için daha sağlıklı olacaktır.
 Alt yapılarını incelediğimiz için nasıl bir sistem kullandıklarını biliyoruz, o sistemi araştırarak ne gibi pozitif ve negatif yönleri olduğunu bulunuz ve harekete geçiniz.
 Sosyal medya çalışmalarına ağırlık vermeye devam ediyorsunuz, durmak yok yazmaya devam.
 Seo ayalarını inceledikten sonra kendi eksikliklerinizi de göreceksiniz. Hemen o eksiklikleri kapatmalısınız.
 Site grafiklerini incelendiğine göre kendi eksikliklerinizi ya da fazlalıklarınızı görebilir ve zamanında doğru hamle ile doğru işler ortaya koyabilirsiniz.
Çizgi
Dipnot: Analiz yapmak önemlidir ve kolaydır asıl önemli olan o analizi kendi lehine çevirmek ve işleme koymaktır. Bütün sorun burada başladığından dolayı bu işlerde başarısız olanların sayısı belirlenemedi.

Paylaş

Önceki Yazı
Sonraki Yazı
Marques

Yazar

Göz At

14 yorum:

 1. Eline sağlık teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Fethi Bey.

   Sil
 2. güzel bir yazı olmuş teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Umut Bey.

   Sil
 3. güzel bir yazı olmuş gerçekten yeni keşfettim blogunuzu başarılar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 4. Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 5. İnşallah yazılarımızı üzün süre takip edersiniz ve uzun süre takipçimiz olmanız dileğiyle. Hoşgeldeniz.

  YanıtlaSil
 6. Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 7. Bu tarz bir analiz cidden çok vakit alıyor fakat bunu kara çevirenler az. Yaptığımız şeyleri bir amaç için yaptığımızı unutmadan gerçekleştirmemiz gerek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 8. Gezmiş olduğum bloglar arasında gerçekten kıymet verebileceğim bir sayfayla karşı karşıyayım. Yazılarınız oldukça kaliteli ve bilgi verici, aynı zamanda sürükleyici. Sitemi nasıl bir adım daha ileri taşımam gerektiği konusunda bana fazlasıyla yardımcı oluyor. Çok teşekkürler , emeğinize sağlık
  www.cesithaber.com

  YanıtlaSil