Menu

Onlar Kazanırken Neden Biz?

  Merhaba değerli takipçilerim, okurlarım ve aramıza yeni katılan sürekli okuyucu olmaya aday ziyaretçilerim sizlere de merhabalar. Bir yazı serisinin daha makalesine hoş geldiniz. Serinin ikinci makalesi olan Neden Onlar Kazanıyor Biz Kazanamıyoruz? adlı makalemle sizleri karşı karşıya bırakmak isterdim ama söylemek istediklerimi söyledikten sonra bırakabilirim. Sizleri de fazla meraklandırmadan konuya giriş yapalım.

Onlar Kazanırken Neden Biz?


Basite İndirgemek İmkansız


  Globalleşen internet dünyasında hiç kuşkusuz yapılan en büyük eylem düşünmeden uygulamaktır. Düşünmeden uygulanan eylem de her nedense başarısız oluyor. Başarısız eylemlerin sonuçları da hüsranla bittiğinden dolayı, kısır döngü içerisinde hemen hemen her fert bu hataya düşüyor. Sosyal medyada gezinirken bazen bir kaç tane web site görürüz. Bu web siteler kendi çapında ün yapmış ve sosyal medya içerisinde yer edinmiş siteler listesinden oluşmaktadır. Dudağımızı ısırdığımız zamanlar bile olmuştur. İçimizde muhasebelerini bile hesaplamayı bile düşünen insanlar vardır. Aslında kendimize sorduğumuz soru açık.

Neden Onlar Kazanıyor ?

Çünkü onlar, çalışıyor.
 Çünkü onlar, işlerini olabildiğince en iyi şekilde ortaya koymayı hedefliyorlar.
 Çünkü onların bir hedefi var, o uğurda her ne olursa olsun hedeflerinden vazgeçmeyeceklerini biliyorlar.
 Çünkü onlar, önlerinde çıkan bir tümsekte yolu yarı başlı bırakmıyorlar.
 Çünkü onlar, sizin düşündüklerinizi gerçekleştirmeyi kafaya koymuşlardır.
 Çünkü onların inançları, bir kuşun uçması kadar uçsuz ve bucaksız derecede sonsuzdur.
 Çünkü onlar, isteyince olabileceğinden eminler.
 Çünkü onlar...

Ya Biz?

 Biz, tembeliz.
 Biz, hazıra konmayı sevdiğimiz gibi bir şey üretme kapasitemiz olmasına rağmen, özgünlük sıfır derecesine yakın işler ortaya koyabiliyoruz sadece.
 Biz, hazır olan bir projeyi kullanmayı seviyoruz.
 Biz, kendi milletimize karşı bir küçümser gözle baktığımızdan dolayı kısır döngü içerisinde böyle devam edeceğe benziyor.

  Genel olarak farklara baktığımızda neler yapmamız gerektiği hakkında kafanızda az çok bir şeyler şekillenmeye başlamıştır. Bu şekle, heykel traş gibi şekil vermekte sizlere kalmıştır. Proje üretmenin zorluğunu az çok bilmeyenimiz yoktur. Proje üretirken yaşanan zorluklara girersek konu dağılıp çok uzayacağından hiç o konulara girmeyelim, en azından şimdilik. Evet ne diyorduk? Proje. Üretmek konusunda zayıf olduğumuz bariz belli ama her nedense böyle bir gerçeği bilmemize rağmen, pek de çabaladığımız söylenemez. Biz sadece başkalarının yapmış olduğu projelere bakıp hayretler içinde kalmaya alıştık. En basitinden facebook, twitter veya google gibi büyük çaplı projelere bakın. Bu 3 projeyi de siz hemen hemen her gün kullanıyorsunuz. Neden bunları yapan başkaları? Biz Türkler olarak bu tarz projelere imza atsaydık, fena olmaz mıydı? Çok konuşan çok kazanmıyor, çok düşünen de çok kazanmıyor maalesef, doğru yerde doğru kişilerle doğru proje hakkında düşünmek, işte bu durum kazanmanın bir arada toplandığı ilkedir.

Fark ettiniz mi?
Top yine sizde.

Paylaş

Önceki Yazı
Sonraki Yazı
Marques

Yazar

Göz At

8 yorum:

 1. Müukemmmel bir makale olmuş gerçekten süper olmuş bu işde eminim siz kazananlar bölümüne giriyosunuzdur. Emek ve özgün bir makale herşeyo değiştirir emin olun buna eğer çok kazanmak istiyorsanız yukardakileri okumanızda fayda var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 2. Güzel bir yazı, ama unutmamak lazım internet bize onlar başladıktan 15 sene sonra geldi. Yine geç kalmış sayılmayız.
  Faydalı bilgiler içeren makaleniz için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Halil Bey.

   Sil
 3. benim için mükemmel bir motivasyon oldu teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Umut Bey.

   Sil
 4. başarılı bir yazı olayı her noktası ile ele almışsınız

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil