Menu

Backlink - Site İlişkisi - Doğru Bilinen Yanlışlar

  Merhaba değerli takipçilerim. Aranızda her zaman olduğu gibi bloguma ilk defa girenler olacaktır, sizlere de merhabalar ve kucak dolusu sevgiler takipçi adaylarım. Tanıtım yazılarından fırsat bulduğumda makalemi yazmaya karar verdim. Takipçilerimden aldığım yorum ve mesajlara göre analiz yaptığımda bu konu hakkında  neredeyse herkesin bir bilinmeyeni var. Biz de ekip olarak bu konu hakkında oturup tartıştık ve sonuçlarını bu makalede siz okurlarımıza sunmaya karar verdik. Ortaya atılan sorun o kadar büyük ki bir çok web site sahibi olanları yakından ilgilendiriyor. Bir çoğu da bu konuda yanlış bilinçlendirildiği için hatalarla dolu siteler hazırlayıp kullanıcılarıyla buluşturuyor. Biz bu yanlış olan bilgileri sizlere doğrusunu öğretmek için buradayız. Eminiz ki işimizi layığıyla yerine getiriyoruz.

Backlink - Site


Backlink Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar


  Backlink kavramı çok geniş bir kavram olduğundan biraz üzerinde durmamız şarttır. Kapasitesi ve çalışma alanı farklılıklarının geniş olmasının getirdiği yararlar gibi zorlukları da vardır. Su kapasitesi yüksek olan bir havuzu doldurmak zaman alır. Sitemizi havuza, suyu da backlink olarak benzetme yaparsak sizler için daha akılda kalıcı olacaktır. Bu tarz benzetme yaparak günlük hayattan yaptığımız betimlemeler ile webmaster konularını birleştirerek farkımızı ortaya koyuyoruz. Bunu sadece farkımızı belirtmek için yapmıyoruz siz takipçilerimizin daha kolay aklında kalması için yapıyoruz. Bu konuda başarılı olduğumuzu söylemeden geçemeyeceğim. Bu yöntemi sizde müşterilerinize, sitenize veya makalelerinize uygulayabilirsiniz. Backlink alırken dikkat edilmesi gerekenler vardır. 
Bunları liste halinde sunalım mı?

Zamana yayma işlemine özen gösteriniz. Sitenize backlink alırken bir anda toplu alımlar yapmayınız ya da bir gün alıp bir ay almamazlık yapmayınız. Büyük bir düzen ve ciddiyet içerisinde backlink alımlarınızı zamana yayarsanız çok daha fazla geri dönüş alırsınız. Bu tarz aldığınız backlinkler sizler için daha yararlı olacaktır.

Sektörel bazlı çalışmalar yapınız. Sitenizin sektörü ne olursa olsun, sizinle aynı sektörde yarışa girdiğiniz rakiplerden backlink almaya odaklanınız. Tabii pagerank değeri çok yüksek kaliteli sitelerden de backlink alabilirsiniz lakin yapmış olduğunuz sektörel bazlı çalışmaların yararı daha çok ve daha kaliteli olacaktır.

Sadece ana sayfanıza backlink çalışması yapmayınız. Sadece ve sadece ana sayfanıza yapmış olduğunuz backlink belli bir süreden sonra spam tehlikesiyle karşı karşıya kalabiliyor. Spam cezası yememek için ne kadar özen gösterirseniz gösterin, bu konuda dikkatli olmazsanız her zaman yeme riski ile karşı karşıyasınız demektir. Backlink çalışmalarını kategorilerinize, ana sayfanıza ve makalelerinize yaparak daha randumanlı bir sistem elde edebilirsiniz. 

Güncelliği yitirmiş bilgilere güvenmeyi bırakmalısınız. İnsanın yapabildiği en iyi işlerden birisi de düşünmektir. Herkesin düşünceleri farklı olduğundan ortaya milyonlarca fikir atılıyor ama bu fikirlerden sadece bir kaçı gerçekçilik taşıyor. Deneme - yanılma yöntemiyle elde edilmiş fikirler her zaman sağlıklı olabilir. En azından ortada bir deney ve sonucu var. Şans faktörünü es geçersek sizinde aynı deneyden aynı sonucu almanız olasıdır. Eğer deneyin yapıldığı zamandaki sistem değişikliği olmamış ise tabii. Sistem değişikliğinden bahsettik değil mi? Günümüzde yapılan en büyük  hatalardan birisi de güncelliğini yitirmiş makalelerin hala bir kesim tarafından okunup sitelerine uygulamasıdır. Artık o devirler bitti. Bir çok yenilik ve güncellik geldi sistemlere. O yüzden yeni fikirlere açık olmalısınız ki başarıyı yakalayın.

Paylaş

Önceki Yazı
Sonraki Yazı
Marques

Yazar

Göz At

32 yorum:

 1. Çok teşekkürler 5-6 gündür arıyordum ve makale bulamamıştım paylaşım için sağol.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Melih Bey.

   Sil
 2. Yine mükemmel bir yazı olmuş. Ekibinizin ellerinden öperim. Bence herkes backlink çalışmasını çok gereksizce yapar ama onlara olumlu geri dönüş yapmaz. Sizin dediğiniz gibi belirli sürelerde değilde bir gün hepsini alayım olayı bitireyim gibi bakıyor size katılıyorum. Aslında tanıtım yazısı iyidir ama sektörel olarak iyidir. Herkes Pagerank diye çırpınır ama bunu artırabilmek için bu makaleyi okumanızı tavsiye ederim. Çünkü artık webmasterlar sağdan soldan duyu ile iş yapıyor böyle bir sitede duyum ile yapıyor bence böyle siteleri dinlerseniz eminim hiç hata yapamasınız. Makaleyi çok beğendim her zamanki gibi yazmışsınız. Sizin gibi webmasterlar olunca bu iş çok iyi yerlere ulaşır. 5 dakikanızı ayırın okuyun merak etmeyin zarar değilde yara olarak çok şey alacaksınız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 3. Güzel makale beğendim yukarıdaki arkadaşa katılıyorum bu makaleyi okuyun zarar değil yarar olarak geri dönüşünüz alıyorsunuz.( Takipteyim.). Ekibinize başarılar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 4. Backlink dediğiniz olay tam olarak bir siteyi başka bir site önermesi gibi birşey. Bu işlerde acemiyim. İnşallah geri dönüşü güzel alırım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 5. Teşekkürler Gerçektende Çok İyi Bir Makale Sitesi Olan Herkes'in Okuması Gerekli

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 6. Öncelikle hakan kardeşim bu yazı işlerinde senden iyisini bulamayız(buluruzda boş ver) neyse devam edelim baclink bence yararlı bir bilgi bu web site işlerinde yeni başlıyanlar baclink'in ne olduğunu nasıl işlediğini nasıl bir yararı dokunduğunu bilgisi olmadığından önüne gelen siteye baclink vermeye başlıyorlar o yüzden google,alexa ve index vs. gibi derken neden sitem yükselmiyor gibi konulara dalıyorlar ilk önce siteyi açmadan önce bir araştırmak gerekir eğer benim gibi tema sitesi acıcaksan ben sırf rakip çok diye tema işine girdim(az cok bilgi sahibiydim o yüzden)baclink kadarda seo da önemli o tür bilgileri araştırıpta web işlerine girersen çok çabuk siteni yükseltebilirsin ama bir bilgi sahibi değilsen ve web site işleri ile ilgilenirsen hem kendini hemde siteyi geliştiremezsin bence başlamadan önce arkadaş ortamında veya internette araştırarak yapmayı deniyebilirsin.
  Bence bu kadar yazı az bile hakanın yazdıgı yazı gibi yazmayı deniyim dedim bu sadece bir yorum olduğundan öyle .....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 7. Öncelikle kaliteli bu makaleniz için teşekkür ederim. Backlin alırken zamana yayma işlemi zamana ve planlamaya daha çok bağlıdır. Belli aralıklarla backlink alınmalıdır ve bu süre birbirinden çok fazla uzak olmaması daha iyi olacaktır. Piyasada 4-5 sene önce paylaşılan "backlink-backlink çalışmaları" hakkında bir ton bilgi var. Fakat bunların hepsi güncel olmadığı için bunları uygulayarak sitenize katkı yerine zararını sağlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 8. Kendi blogum da dikkate alacağım.Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 9. pek çok yeni şeyi öğrendim. Backlink kavramı hakkında aslında daha çok araştırma yapılmalı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 10. Güzel makale olmuş paylaşım için teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 11. Yanıtlar
  1. Sayın okurum, bu tarz kısa yorumlar bir daha atmayınız! Kelime ve imla kurallarına dikkat ederek, yorum atmanızı tavsiye ederim.

   Sil
 12. Sadece tek bir kelimeye yüklenmek keyword bomb'a sebep oluyor. Alt sayfalar için farklı kelimelerle çalışma yapmak lazım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 13. Teşekkürler bende my10.net'e önerilerinizi uygulayacağım özelliklede sadece anasayfaya backlink yapılmaması gerektiği konusunda..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 14. Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 15. Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 16. Bilmediğim o kadar çok şey varmış ki hepsini öğrendim sayenizde, teşekkürler.

  YanıtlaSil
 17. Özellikle blog yazmaya yada internet girişimleri dünyasına yeni adım atan bir çok arkadaşın yanlış yaptığı konulara değinip, doğru yapılması gereken şekillerini anlatarak yardımcı olacak güzel bir mini rehber olmuş.
  Özellikle backlink sayısı değil kalitesine odaklanmalısınız. Yani siteniz ile alakalı sitelerden, içeriği özgün sitelerden az ama öz backlinkler olmalı. Ayrıca backlink aldığınız kaynaktaki sayfanın içeriğine en uygun sayfanıza link veriniz. Yani hep ana sayfaya link almak çok fayda sağlamaz.

  YanıtlaSil