Menu

Yazacak Konu Bulamıyorum (!) Derdi Tarihe Karışıyor

  Merhaba değerli blog yazarları ve siz evet siz, yeni ziyaretçilerim ve ileride bağımlınız olabileceğiniz bloga hoş geldiniz. Bahsi geçen başlıktaki konu hakkında yıllardır yazılıp çiziliyor ama çoğu, fikir veriyor gerçek bilgi değil. Bu konu hakkında ne yapabiliriz? Şöyle yapın, şu taktiği kullanın, şunun izinden gidin. Bu tarz cevaplar yerine karma karışık makaleler yazılıp o makale sadece yazılmak için yazılmış oluyor. İnsanlığa bir faydası olmadığı gibi internet çöplüğüne yol açabilirler. Sektörde oluşan okur ve yazar tabusunu makalemde kırmayı hedefliyorum. Yazı sonunda neyin ne olup olmadığı anlaşılacaktır. Fazla sıkmadan giriş faslını da tamamladıktan sonra yazıya yavaşça girelim.

Yazacak konu yok


Yazar dediğin;


1- Yazılarınızı yazarken öncelikle ortamın ruhsal haliniz ile uyuşmasını sağlamalısınız. Ruhsal halinizi yazılarınıza yansıtacağınız için bu konu önemlidir. Yazıyı yazmış olduğunuz ortamı düzenleyin. Kendi zevkinize göre ortamı düzenledikten sonra, ilk işlem tamamlandı. Böyle böyle işlemleri paragraflar halinde anlatacağım. Hepsine uymak zorunda değilsiniz ama rahat bir yüzde ellilik bölüme uymalısınız ki faydasını göresiniz.

2- Oda düzenlenme işlemi tamamlandıktan sonra şimdi sıra geldi havalandırma işlemine. Odanızı havalandırmalısınız. Havasız bir ortamda insan ruhsal olarak çöker ve rahat düşünemez. Uykunuz gelir ve üstünüzde bir halsizlik belirir. Odanızı havasız bırakmamanızı öneriyorum. Eğer havalar soğuk ise balkona yada dışarı çıkarak 3-5 dakika hava alabilirsiniz. Temiz hava, temiz düşünceleri doğurur.

3- Yazı yazmak için bilgisayarınızın olduğu odayı düzenledik. Sıra geldi, şarkı listenizi oluşturmaya. Bu iş sadece sizin zevkinize bakıyor. Her yazarın bir listesi vardır. Sizin de yazar olduğunuzu düşünürsek şarkı listesi oluşturmamanız için hiç bir neden yok. Oluşturmuş olduğunuz listeyi makalelerinizi yazarken dinleyerek ferahlık sağlayacaksınız kendinize.

4- Okumayan yazarın, yazarlığından şüphe ederim. Eğer gazete, kitap gibi şeyleri okumuyorsanız en basitinden siteleri okuyunuz. Sektörünüz ile aynı olan blogları okuyabilirsiniz. Örneğin; Webmaster blogu olan bir birey webmaster bloglarını okuyarak bu konu hakkında daha çok bilgi sahibi olabilir ve yazacak bir çok konu bulabilir. Seo içerikli bir blogunuz var ise seo içeriği yayınlayan blogları okuyarak bu konu hakkında da daha fazla bilgiye sahip olursunuz.

5- Yazı yazamayan bir çok insan aslında konu bulmada sıkıntı çektiğinden değil başlık bulmada sıkıntı çektiğinden yazamaz. Başlığı makaleden önce bulup bütün makaleyi o başlığa göre şekillendiren bireyler var ki, vah o hallerine. Makale önce yazılır ardından içeriğe uygun şekilde, ilginç ve merak uyandırıcı başlık seçilir. Yani başlık seçme işlemi sona bırakılır. Bu olayı daha önce neredeyse hiç bir blogda okumadım. Sanırım siz de başlığın sonradan seçileceğini bilmiyordunuz. Neyse öğrenmiş oldunuz unutmamanız dileğiyle. Fazla dağıtmadan konuyu, makaleme devam ediyorum.

6- İlkler her zaman zor ve menfaat ister. O ilk yazılar var ya ilgi görmek ister. Sevgiliniz misali, blogunuza yahut yazılarınıza önem verin. Arada koruyup kollayın ki ondan kopmadığınızı bilmeli. Çok sevdiğim bir kitabın yazarı kitabın ön sözünde bir açıklama yapmıştı. Açıklama " İlk yazılarımı hala saklıyorum. Onlar benim için altın değerinde. " gibisinden bir açıklamaydı. O sözü hiç unutmam. Bütün yazmış olduğum makalelerimi, hemen hemen o söz bilgisayarımın sağ üst bölümüne asılı dururken yazmışımdır.

7- Bu konu tutar mı acaba? Yazacak konu bulamıyorum derdiyle aynı bir hastalıktır. Konu tutulması için yazılan makaleler genellikle başarısız oluyor. Hiç beklemediğim bir makalem yaklaşık bu blogumda 15 bin defa okunmuş. Demem o ki bu soruyu artık tarihe gömün, tabii diğer sorularla birlikte.

Bahsi geçen tavsiyelere uyarak ellerinizden daha fazla randıman sağlarsınız.
Anlaşılan o ki hedef başarıya ulaşmış.
Son olarak; " Ne kadar ekmek o kadar köfte ;) "
Paylaş

Önceki Yazı
Sonraki Yazı
Marques

Yazar

Göz At

18 yorum:

 1. Çok güzel bir konuya değinmişsiniz. Çoğu zamanım Facebook'da geçiyor, Facebook'da gezinirken webmaster gruplarında blog yazarları "konu bulamamaktan" yakınıp duruyordu. Yazınızı okuduktan sonra sorunlarının düzeleceğini düşünüyorum. Bu harika bilgiler için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Ahmet Bey.

   Sil
 2. Bense hiçbir şeye zaman bulamıyorum. Sınav haftası da yaklaşıyor. Sitemle mi ilgileneyim, aklımdaki projelerle mi, reklamını yapasın falan derken gerçekten çok zorlanıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Size tavsiyem okulunuzu ön planda tutmanız. Eğer yazmaya pek vakit bulamıyorsanız bir önerim olacak. Bir sonraki makalemizde bu konu hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz Nurettin Bey.

   İyi çalışmalar.

   Sil
 3. Çok güzel bir makale ellerine sağlık da fakat bende kişisel ile ne yazsam aklıma gelmiyor. Bende oyun hataları çözümü vb. gibi yazılar yazıyorum fakat alıntı yaptığım zaman kaynak gösteriyorum. Hem sınav haftaya başlıyor yani biraz daha buralarda gözükmeyeceğim gibi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynen okul benide çok etkiliyo zamanımın çoğunu dersler alıyor ne yazık ki

   Sil
 4. ben daha ilk maddede takılıyorum benim oda o kadar dağınık ki toplamak 1 haftamı alabilir :P

  YanıtlaSil
 5. Gerçekten çok değerli bilgiler özellikle başlıkla ilgili olan bölüm :)

  YanıtlaSil
 6. Ben sadece içimden geldiğinde yazıyorum.
  Mutlaka yazmalıyım diye zorlamıyorum kendimi.

  YanıtlaSil
 7. Tamda aradığım bir ilham içeren bir konu çok sağ ol hocam

  YanıtlaSil
 8. Güzel bilgiler ve ipucu vermişsiniz. Tebrikler ve teşekkürlerimi sunarım ;)

  YanıtlaSil
 9. yeni bilgiler girmek için gerçekten güzel bir makale olmuş, teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 10. en çok sıkıntı yaşadığım konulardan bir tanesi teşekkürler

  YanıtlaSil
 11. Sıkıntı gittikçe büyüyordu.Ama sayesinde sıkıntı diye bişi kalmayacak .Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 12. Güzel paylaşım hcam saolun

  YanıtlaSil
 13. ne kadar ekmek o kadar köfte :)

  YanıtlaSil
 14. e güzel yazmışın, on numara yazmışında hocam... ah birde bunlara uymayı başarabilsek süper olacak. Ama nerdeeee, elimize kupamızı çayımızı alıp, nerde tırı vırı şeyler var, onlarla uğraşmaktan işe odaklanamıyoruz ki. Neyse, yine de elinize sağlık, bu değerli bilgiler için.

  YanıtlaSil