seo

SEO Yapmak Ayrıcalıktır! #Karma!

Sayın Marques - 22:50:00

  Merhabalar takipçilerim ve aranızda bloguma yeni giren ziyaretçiler sizlere de kucak dolusu sevgiler. Yazı yazma işini bugün seriye bağladım. Gece gece makale yazarken buldum kendimi. Bir yanda slow tarzda bir Karadeniz müziği diğer yanda ise, gözüm gibi baktığım sitem. Site açıklamasında yazdığı gibi biz yazmakla kalmayıp öğretiyoruz. Sizlere sadece fikir vermiyoruz gerçekliği deneme - yanılma yöntemiyle kanıtlanmış bilgiler sunuyoruz. Öğrenip öğrenmemek sizlere kaldı lakin ben sizin yerinizde olsam hemen hemen her makaleyi okumaya çalışırdım. Biliyorum arada çok uzun yazıyorum ama artık o alışkanlığım tarihe gömüldü. Sebebi ise almış olduğum eleştiriler ve yorumlardır. Giriş bölümünü pek uzun yazmayan ben bugün o Karadeniz müziğinin verdiği hareketle döktürüyorum.

WEBMASTER


  Webmaster Blogu olarak kullanmış olduğum siteme arada kişisel - webmaster karışık konular içeren makaleler giriyorum. Bakın daha önce nadir kişiler tarafından denenmiş olmasına karşın günümüzde saklı tutuluyor bu hareket. Üzerini örümcekler ağ örmüş gibi gizli tutuluyor. Evet şuan daha da hareketli müziğe geçtim. Artık asıl konumuza geçebiliriz. Bu arada bu makaleyi yazarken dinlemiş olduğum şarkıları makalenin sonunda paylaşacağım. Biraz değişik tarzda dinlerim ama alışırsınız umarım.

Webmaster - SEO İlişkisi

  Kendini web uzmanı yani webmaster olarak benimsemiş kişilerin yaptığı diğer işler ise site içi optimizasyon veya site dışı optimizasyon yapmaktır. Nedense başlarda 3-5 kuruş için yapılan bu işlemler zamanla dolandırılma yöntemlerinden birisi olmaya adaydır. Hatta bazıları var ki direkt olarak hiç bir bilgisi olmadan, dolandırma işlemini yapmak için yahut kendini kandırmak için SEO uzmanıyım diye geçiniyorlar. Farkındayım aranızda bu tarz şahıslar mevcuttur. Kendini webmaster olarak tanıtan bir kişinin öncelikle kişisel sitesine göz atın. Sitenize SEO işlemi yaptıracaksanız 50-60 TL gibi bir miktar ile bu imkansız gibi çok zordur. Bu paraya ancak tek günlük işlemler yapılabilir. Bunlar;

Meta etiketleri eklenir.
 Başlık, açıklama ve anahtar kelimeler düzeltilir.
 Site açılış hızı hızlandırılır.
 Alt ve title etiketi eklenir.
 Bir kaç hata daha düzeltilebilir.

  Biliyorum bunları zaten siz de yaptınız. Blogumda bahsi geçen konuların, detaylı anlatımları mevcuttur. Bunlar tek günlük işlemler olup SEO yapmak değildir. SEO yapmak arama motoru optimizasyonu yapmaktır. Sitenizi arama motorlarına iyi tanıtan, sağlam bir şekilde kendinizi sevdirmeye yarayan işlemlere denebilir ancak. Yani uzun vadeli bir iş yapmanız gerekiyor, bu işlem için anlaşmış olduğunuz firma ile. Detaylı bir rapor istemelisiniz. Bu rapor haftalık, aylık olabilir. Eğer bu iş için uygun kişilerle anlaşma yapmaz iseniz, sitenize ceza bile aldırabilir o anlaştığınız diğer kişiler. SEO yaparken elinizdeki siteden olmayın. En iyisi ya hiç yaptırmayın ya da hiç yapmayın. Tabii ki deneme-yanılma yoluyla bir kaç teknik bulduysanız bunu sitenize uygulamanızın hiç bir sakıncası yoktur.

Makale Yazarken Yazarın Dinlediği Şarkılar;
Saygılar.
Sevgiler.

Dipnot: #Karma! adı altında her cumartesi akşamı kişisel - webmaster konuları karışık olarak 1 adet makale de yayınlanacaktır.

 • Paylaş:
Diğer Yazılar

10 yorum

 1. Seo yu gerçekten çok iyi anlatmışsınız. Bizde işi bilmeyince işi biliyoruz diyenlere paramızı kaptırıyoruz. en kolay kandırma yöntemi birinci sırada olacaksınız ikinci sırada olacaksınız gibi sözler. Ama yazınız sayesinde bilinçlendim teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Makalemiz sayesinde bilinçlendiyseniz ne mutlu bana Onur Bey. Yorumunuz için ayrıca teşekkür ederim.

   Sil
 2. Seo zor bir konu ve tüm bloggerların bilinçlendirilmesi gereken bir konu. Güzel noktaya değinmişsiniz, yazılarınızın devamını bekliyoruz.

  Saygılarımla...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Eray Bey. Ayrıca bu tarz makalelerimiz oldukça mevcuttur blogumda.

   Ek olarak; #Karma! serileri her cumartesi günü paylaşılacaktır. Bu özel bir seridir. Kişisel-webmaster konuları içerisinde bir karmaşıklık vardır. Bu karmaşıklığı makelemde kullanmaya çalıştım.

   İyi çalışmalar.

   Sil
 3. Güzel Konu, Elinize Sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Kudret Bey.

   Sil
 4. SEO konusu bana zor gibi gelmiştir hep. Vakit bulup araştırmaya üşeniyorum. Yukarıda belirtilen SEO maddeleri bildiğim kadarıyla olmazsa olmaz. Bu güzel yazı için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Özgür Bey. Bu maddeler sitelerin bel kemiği diyebilirim.

   Sil
 5. güzel demişsiniz de hangi firmaya güvenebiliriz? yani bakıyorum da 70 - 150 - 300 TL'lik SEO paketleri var. 70 TL olana güvenemez miyim şimdi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Furkan Bey. Bu konu hakkında biraz uzun yorum yapmak istiyorum. Çünkü insanlarımız gerçekten de bu konu hakkında yanlış düşünceler içerisinde olabiliyorlar. Firma ismi veremem lakin 70 TL olan SEO paketinin içeriğine bağlıdır. Kaliteli-kalitesiz diye bir yargıya varamam buradan. İletişim adreslerimi kullanarak bana ulaşabilirsiniz ayrıca. Daha detaylı analiz yapabilirim.

   Sil