Her Şey Bitti de SEO'mu Kaldı?

Sayın Marques - 14:09:00

  Merhaba değerli webmaster takipçilerim ve yeni ziyaretçiler sizlere de merhaba diyerek konuya giriş yapıyorum. Artık çağımızın siber hastalıklardan birisi haline gelen bu işe bir çözüm bulmak üzere yazılan tonlarca makaleler var iken neden acaba hala SEO hakkında gereksiz, gerçeği yansıtmayan bilgiler yer alıyor. Hala bu bilgilere itimat edip sitesini ona göre şekillendirenler de azımsanamayacak kadar çok maalesef.

Yahu her şey bitti de SEO yapmak mı kaldı sitenize?
Her dile getirilen bilgiyi sitenize uygulamak saçma gelmiyor mu size?
Güncelliğini yetirmiş bilgilere nasıl itimat ediyorsunuz hala?
Şimdiye kadar gereğinden fazla saçma şeyler yapmadınız mı sitenize?

  Arkadaşlar SEO yapayım derken taklaya geldiniz uyanın artık. Zamanınızı boşuna harcadınız belki de şimdiye kadar. Bu işe bir çizik çekmenin zamanı geldi de geçiyor bile. Bir önce toparlanıp asıl yapmanız gerekenleri yapmaya başlamalısınız. Peki, yapmanız gerekenlere bir göz atalım mı?

Search Engine Optimization


  Bir gün otururken birilerine özenerek site açma hevesine düştünüz. Buraya kadar her şey normal çünkü bizlerde, başkaları da başlangıcı öyle yaptı. Sonra siz içerikleri eklediniz.( Özgün ya da alıntı eklemeniz size bağlı. Önerim tabii ki özgün içerik eklemektir. ) İçerikleri düzenli olarak girmeye başladınız. Şuana kadar rakipleriniz de sizlerle hemen hemen aynı şeyleri yaptı. Bu işlemlerden sonra farkınızın artmasına sebep olacak etkenler araya giriyor. Bu etkenler o kadar önemli ki ileri dönemlerde biriniz sürünür iken biriniz o meşhur havuzdan parayı yiyecektir. Havuz konusunu ilerleyen makalelerde anlatmayı düşünüyorum bu arada arkadaşlar. Etkenlerin değerini yavaş yavaş kavramaya başladınız sanırım. Etkenlerin neler olduğunu faydalarını ve zararlarını merak etmeye başladınız değil mi? Merakınız çok geçmeden şu etkenler ne hakkındaymış biraz bunun hakkında konuşalım mı?

SEO ETKENLERİ


  SEO o kadar uçsuz bucaksız bir şey ki. ( Şey yani ne olduğunu daha kimse bilmiyor. Bazıları haricinde. ) Yani ilginç olabilecek derecede bilmediğiniz bilgilerin sitenize uygulanması da diyebiliriz. Nedir bu seo etkenleri?

 Siz düzenli içerik girmekten sıkılıp kendinizi gevşekliğinden düzeni bozar iken rakibiniz hala düzenli içerik girmeye devam ediyor. Aranızdaki fark en çokta buradan patlak vermeye başlıyor. Ne yaparsanız yapın düzenli özgün içerik girmeye gayret edin. Gayret falan etmeyin arkadaşlar girin. Yapın bu işlemi. Bu işlemsiz site boş bir kutudur.

 Her söyleneni sitenize uygulamayınız. Kimse maddi veya manevi gelir karşılamaksızın sizin sitenizin iyiliğini istemez. ( Tabii istisnalar mevcut. Örnek; Webmaster Blogu ) Söylenenleri ilk önce siz kendi kriterlerinizden geçirip sonra gerekenleri yaparsınız. Yani ne söyleniyor ise onları uygulamayın arkadaşlar. Bilgiyi tartıp doğruluğunu kendi kefeninde ispatlayana kadar hiç bir icraat yapmayınız. 

Sürekli takip ettiğiniz SEO, webmaster blogu olsun. Bu blogları her zaman olmasa bile arada bir girip yeni makalelere göz atabilirsiniz. Her sitenin bir takip ettiği webmaster blogu vardır. Webmaster blogu öyle bir blog olsun ki içinde sizin ihtiyacınız olan bütün bilgileri kendine has özgünlüğüyle sizlere sunmasını bilmeli. Yine bu konuda bir örnek vermek istiyorum; ( Webmaster Blogu ).

webmaster blogu


 Listeleme yapmayı öğrenin artık. Eminim bu makaleyi okuyanların çoğu hatta yüzde bile verebilirim bu konuda en az %90'ı listeleme yapmıyor. Listeleme işlemi o kadar önemli ki sizin için yararınıza olacak yapmanız gereken işlemlerden sadece bir tanesi olarak tanımlayabiliriz.
Listelemeyi hangi konularda yapabiliriz?

  Listelemeyi yapacağınız işlerin sıralamalarını ve unutmamanız gerekenleri özel not alarak yapabilirsiniz. Aklınıza bir fikir geldi hemen ajandanıza yazınız. İleride o fikri şekillenerek kullanabilirsiniz. İlginç gördüğünüz SEO bilgilerini ajandanıza yazarak bu bilgileri kendi terazinizde tartıp doğruluğunu onaylayabilmek senin elinde. Unutmamak istediğinizi yazarak unutmadan o işin hatta daha iyi şekillenmiş halini bile hayata geçirebilirsiniz. Arkadaşlar anlayacağınız listeleme önemli. Nasıl özgün olacaksanız listeleme de yapmak zorundasınız. Bakın yapabilirsiniz demiyorum fark ettiyseniz zorundasınız diyorum. 

  Son olarak; Evet arkadaşlar neler yapıp yapmamanız gerektiğini öğrendikten sonra rakipleriniz ile aranızı kapatmanız için size bir ipucu verdim. Asıl bilgiyi vermedim çünkü asıl bilgiyi sizin bulmanız gerekiyor. Kimse size maddi veya manevi yarar sağlamaksızın asıl bilgiyi vermez. Kanun böyledir ve böyle gideceğe benziyor. 

Bir önceki makalemiz olan; 

konusuna göz atmayı unutmayınız.

Esen kalınız.

Etiketlerİyi çalışmalar.

 • Paylaş:
Diğer Yazılar

16 yorum

 1. Çok önemli bir konuya değinmişsin arkadaşım.Fazla detaya inmeden ve kafa karıştırmadan anlatmışsın.Yazılarını çok beğeniyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Onur Bey.

   Sil
 2. Bu konuda gerçekten çok haklısınız.Etrafta seo uzmanıyım diye geçinen çok.Forumlarda kafalarına göre yaptıkları seo paketlerini satıyorlar.Adamın sitesine baksan seo yönünden sıfır.Maalesef internette seo ile ilgili yararlı çok makale varken bir o kadar da zararlı makale var.Böyle durumlarda sizin gibi kaliteli webmaster bloglarını takip etmek yararlı olacaktır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 3. Çok Güzel Ve Akıcı Bir Şekilde Konuya Değinmissin Ve Bilgisi Olmuyan Arkadaşları Bilgilendirmişşin Teşekkür Ederiz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Emre Bey.

   Sil
 4. Anlamlı Ve Düzgün Tertipli Bir Çalışma Olmuş Elinize Sağlık Başarılarınızın Devamını Beklerim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Halil Bey.

   Sil
 5. teşekkürler bu makale lazımdı bana sitelerimi bitirdim fakat seo açısında biraz eksiktiler teşekkürler tekrardan

  YanıtlaSil
 6. çoğu insaların seo hakkında fazla bilgisi yoktu anlatım açıklayıcı ve çok iyi teşşekürler

  YanıtlaSil
 7. İşte budur! İp ucu vermeniz bizim adımıza ilerlememizin bir yoludur kesinlikle. Her webmaster'ın yapması gereken sadece ip ucu vermektir fakat yaptıkları kesin yönergelerle yapmamızı istedikleri ve "Bunları yapmazsan büyüyemezsin bak!" diyerek gözümüzü korkuttukları yazılardan çok farklı düzeyde ve anlaşılır bir yazı olmuş, canı gönülden tebrik ediyorum. Gördüğüm kadarı ile iyi bir webmaster'sınız ve affınıza sığınarak ufak bir eleştiri yapmak istiyorum. Yani bunu söylediğimde sakın yanlış anlamayın. Ben sadece kendi yolunu çizen öylesine bir kaç bir şey karalayan blogger'ın tekiyim :) Demeye çalıştığım şey ise yorumlarınız. Gerçekten hiç samimi düzeyde değiller. Tamam anlıyorum sizi, çok işiniz olabilir ancak yorum yapacaksanız gerçekten samimi ve cevap niteliği taşıyan yorumlar atmanızı öneririm kendimce... Umarım beni yanlış anlamamışsınızdır, saygılarımı iletiyorum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Eray Bey. Amacımız kesinliği kanıtlanmış ( öyle diyorlar. ) yalan yanlış teknikleri yada bilgileri, sizlere sunmak değildir. Fikir vererek sizlere yardımcı olmaya çalışmaktır. Eleştiri konusunda sizlere katılıyorum. Yoğunluğumdan dolayı istediğiniz tarzda yorumlara cevap veremiyorum. Ama artık eleştirinizi dikkate alacağım ( en azından işleme koymaya çalışacağım. )

   Yorumunuz için ayrıca teşekkür ederim.

   İyi çalışmalar.

   Sil
 8. Yorumumu ciddiye alıp yaptığım eleştiriyi gayet olması gerektiği gibi cevaplamanız sizin internet aleminde gerçekten belirli bir yerlere geldiğinizi ve olgunluğunuzu kanıtlıyor. Bunun için sanırım size bir teşekkür borcum var, teşekkür ederim :)
  Umuyorum ki böyle devam ederseniz aslında eminim de diyebilirim, iyi bir yere geleceksiniz, geşmişsinizde :)

  Başarılarınızın devamını dilerim, saygılarımla...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geri dönüşünüz beni ne kadar sevindirdi anlatamam. Sizler için yazıyorum ve bu tarz yorumları, geri dönüşleri yeri geldiğinde de eleştirileri alıyorum ya başardım diyorum bazen. Umarım hepimiz başarırırız istediğimiz konularda.

   Yorumunuz için ayrıca teşekkür ederim Eray Bey.

   Sil
 9. Rica ederim, mümkünse eğer sizinle özel olarak biraz muhabbet etmek, fikir alış verişi yapmak isterim. Google+ tan takip edip hangout yolu ile iletişime geçeceğim.

  Saygılarımla...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tamam Eray Bey. https://www.facebook.com/ByHkn adresimden de ulaşabilirsiniz.

   İyi günler.

   Sil