Zirkonyum Diş

Sayın Marques - 15:33:00

Zirkonyum Diş
Tıbbın diğer alanlarında olduğu gibi diş hekimliğinde de kullanılmaya başlayan zirkonyum diş , klasik diş kaplamalarında porselenin altına uygulanan metal alt yapının yerine, doğal dişe en yakın madde olması dolayısı ile kullanılmaya başlanmıştır. Zirkonyum dişin en büyük avantajı ışık geçirme özelliğinden dolayı doğal dişe yakın olması ayrıca, dayanıklılığı sebebi ile hem ön hem de arka dişlerde rahatlıkla kullanılabiliyor olması.
Zirkonyum dişler, doğal dişler gibi yarı geçirgen bir özelliğe sahiptir. Işığı geçirme özelliğinden dolayı doğal diş gibi görünür. Porselen kaplamaların diş etinde oluşturduğu gri ya da mor rengi oluşturmaz, insan sağlığı için hiçbir zararı yoktur dolayısı ile diğer kaplamalardan kaynaklanan alerjik durumlar, zirkonyum uygulamalarda görülmez.

Zirkonyum Hakkında
Zirkonyum doğada bulunan granitler gibi çıkarılan beyaz bir metaldir. Diş hekimliği alanında ise, Cercon adı ile anılan, zirkonyum alt yapısı üzerine porselen konularak yapılan kaplama ve köprüler en yüksek fiziksel değer olan 900 MPa dirence sahip bir sistemdir. İnsan sağlığı açısından bir zararının olmaması, doku uyumunun kolay sağlanması, sıcak-soğuk yiyeceklere karşı yalıtkan özelliğinden dolayı hassasiyet geliştirmemesi, diş etinde renk değişimine yol açmaması gibi nedenlerden ötürü diş tedavisi açısından büyük bir yeniliktir. 
Uygulaması klasik diş kaplamalarındaki gibidir. Faklılık laboratuar işlemlerinde ortaya çıkar. Zinkoryum dişler Cad Cam teknolojisine sahip bilgisayarlı cihazlarla yapılır.
Zirkonyum Diş Ömrü
Zirkonyum maddesinin, porselen kaplamaların altında kullanılan metal maddelerden dayanıklılık açısından bakıldığında daha dayanıklıdır. Be sebeple, ön dişlerde olduğu kadar, arka dişlerde de güvenle kullanılabilmektedir. 
Zirkonyum dişin ömrü, kullanan kişinin iyi kullanmasına, dişlerini düzenli fırçalamasına ya da günlük gargara kullanmasına bağlı olarak değişmekle birlikte, ömrü 10 yıldır. Diğer porselen kaplamalara göre yine de daha uzun ömürlüdür. Porselen kaplamalarım ömrü 5 yıldır. 5 yıl sonunda porselen kaplamaların, 10 yıl sonrada zirkonyum diş kaplamaların yenilenmesi gerekmektedir.

Zirkonyum diş normal şartlar altında, yemek yerken, bir şey içerken kırılmaz. Temizliği, bakımı düzenli yapılması halinde, bir de kişinin çene yapısına da bağlı olarak 10 yıldan daha uzun süre de kullanılabilir.

  • Paylaş:
Diğer Yazılar

1 yorum