Menu

Sitelerde Bütünlük ve Düzen Sağlama Telkinleri

  Merhaba değerli webmaster takipçilerim ve genç yetenekler. Uzun zamandır yazımı süren ve bazı aksaklıklara uğrayan makalemi, sizlere bugün sunabilme fırsatını buldum. Makale çok uzun olacağı ve geniş konuları kapsayacağı için 2 bölüme ayırarak paylaşmayı uygun buldum. Her iki makalede aynı konu üzeriden ayrıntılı olarak diğer konular da yer alacaktır. Çok uzun makaleler ziyaretçiler tarafından okunma zorluğu çekebiliyor. Bölüme ayırarak paylaşmak daha yararlı hale geldi. Bu konuyu biraz açalım mı ne dersiniz? Konuyu 5 maddeye ayırarak detaylı biçimde inceleyelim.

bütünlük

  Yazarlar tarafından yazılan uzun makaleler ve yazılar genellikle konu kopukluğundan meydana gelmektedir. Ek olarak bu yazılar kullanıcıların okuma zorluğu çektiği veya okumadığı yazılardır. Blogda paylaşılan makalenin en az 300-350 kelime olması gerek seo gerekte marka değerini oluşturmada önemli etkenlerden sadece bir kaçıdır. Kelime sayınız 300'den düşük olduğu makaleleri yayınlamayın. Bu tarz makalelerin faydası yoktur. Bunları arşivinizde biriktirip bölümler halinde yayınlamanız sizin için daha yararlı olacaktır. Çok uzun makaleleriniz var ise bu makaleleri bölümlere ayırarak paylaşınız. Çok uzun kavramına değinelim biraz. Makalenizin kelime sayısı 1000 kelimeye yakın ise bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Makaleler bölümlere ayrılarak düzenli bir görünüm ve net bilgilerin olduğu makaleler elde edersiniz. Makaleleri bölümlere ayrıştırırken konuların kopmamasına dikkat ediniz. Konu bütünlüğünü her makalede sağlamak önemlidir.

Bütünlük Nedir ve Nasıl Sağlanır?


 Doğru kategorilere ayırınız. Kategorileri büyükten küçüğe doğru sıralayınız ve buna göre ayırınız. En kapsamlı konudan en küçük ve özel konuya kadar kategorilendirme işlemini yapınız. Bu konuya örnek verelim;

Makale  >> Tanıtım Yazısı  >> Film Tanıtımları
                                          >> Firma Tanıtımları
             >> Webmaster Makalesi  >> Seo
                                                     >> WHS
                                                     >> BHS
             >> Kişisel Makaleler

  Blogunuzun kuruluş amacını unutmadan kategorilendirme yapınız. Webmaster blogunda webmaster makaleleri yayınlayan bir blogun kişisel makaleleri paylaşması gereksiz ve yanlıştır. Kategorilerinizde konu dışına çıkmayınız. Kategorilendirme yaparak ziyaretçinin sitede daha rahat gezinmesini sağlamakla birlikte bir çok makaleye kolay yoldan ulaşma imkanı da sunuluyor.Yazılarınızda gereksiz kelime kullanımından kaçınız. Sırf makale uzun gözüksün diye cümleleri uzatmanın anlamı yoktur. Aynı cümleyi değiştirerek makalede 5-6 defa kullanmayınız. Bu tarz makaleler kelime çöplüğüne dönmekle birlikte alması gereken değeri düşürür. Emin cümlelerden kaçınınız. Size göre kesin olan bir bilgi okuyucuya göre değildir. Fikirlerinizi makalelerde saklayın demiyorum fikirlerinizi makaleye yansıtmak en doğal hakkınız ve yapmanız gereken de bu. Ama bunun dozajını ayarlamak size düşüyor. Bu sizin yeteneklerinize bağlı o yüzden herkesin makaleleri okunmaz ya da eleştirilmez.

düzen

  Evet arkadaşlar konu bütünlüğünün nasıl yapılması gerektiği ve makale yazmada ince teknikler verdim. Bunlar bir kulağınızdan girip ötekinden çıkmasın. Bunlara katılmıyorsanız bile eleştirilerinizi benimle paylaşırsanız beni memnun edersiniz. Bu bölümü son sözle bitirmek istiyorum. Diğer bölümde görüşmek üzere esen kalın.

 Şiirde kafiye neyse blogda düzen odur.

Paylaş

Önceki Yazı
Sonraki Yazı
Marques

Yazar

Göz At

20 yorum:

 1. Çok güzel,açık ve bilgi verici bir yazı olmuş.Yazdıklarınızın hepsini harfi harfine okudum,inşallah bi yararı olur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Berkcan Bey.

   Sil
 2. Çok yararlı ve açıklayıcı bir makale olmuş. Tanıtım yazıları ve SEO'nun etkisi pahabiçilir. O derece düşünün yani :D Bu iş artık ticarete döküldü. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Nurettin Bey.

   Sil
 3. Özellikle en son yazdığınız söz çok hoşuma gitti.Yazının önemini dile getirmiş.Bu aydınlatıcı makale için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 4. Çok yararlı çok açık bir makale olmuş :) Yazdıklarınız çok akıcı okudukça okuyası geliyor insanın..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Kazım Bey.

   Sil
 5. Cok yararlı bir konu,giren üyelerin bir daha girmesi için cok gerekli şeyler bunlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Batuhan Bey.

   Sil
 6. Kesinlikle yeni site açanalrına güzel bir yazı tavsiye edilir bir yazı teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Gürkan Bey.

   Sil
 7. Siteye giren ziyaretçi uzun uzun yazıları sevmez üşenip okumazlar yazı ne kadar kısa ve öz olursa verdiği mesaj bir o kadar netleşir güzel makale Hakan Bey.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Utku Bey. Sizlerden böyle bir yorum aldığıma sevindiğimi de belirtmek isterim.

   Sil
 8. Bütünlüğü olmayan site bir yerden sonra ilerleyemez zaten.Güzel yazı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Batuhan Bey.

   Sil
 9. Katogirilendirme elbette çok önemli olan bor konudur bunu buraya yansıtmakta sizin işiniz mesela bir wbmaster blogunda gidip de kişisel biseyler paylaşamasın dediğiniz gibi düzen cok önemli elbette ki çok çok uzun makale paylaşmamalıyiz ama kısacık da paylaşmamalıyız bütün makaleni okudum hepsine uyacağım bütünlük birsey birbirini tamamlar düze ise her şey tam yerine oturur yani sizin dediğiniz gibi katogirelendirme çok önemli fikirlerimizi elbette saklamamlıyız. Fikirlerimiz bizi yansıttır fikirlerde bizi yansıttır yani sizin dediğiniz gibi fikirleri katogorilendirmeden çıkmamalıyız tabi ki 500 ya da 600+ kelime paylaşmalıyız okuyucu sıkmayara akıcı bir sekilde yazarsak marka değeimiz oluşur.

  Sakınlıkla bir işe giriştiysek tam bitirmeliyiz.

  Makale akıcı öz ve güzel olmuş Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 10. Teşekkürler Konularını Çok Beğeniyorum :) Çok İyi Anlatıyorsun :) Bu Yazıda Beğendiklerimden Bir Tanesi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Kaan Bey.

   Sil