SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu ) Rehberi

Sayın Marques - 15:13:00

  Herkese merhabalar. Evet arkadaşlar makalelerin ardı arkası kesilmiyor. Bugün yine sizleri etkileyecek tarzda bir makale ile karşınızdayım. Konumuz ayrıntılı bir anlatım istiyor ben size özet geçebildiğim kadar kısa anlatacağım. Biliyorsunuz benim özet halinde yazılarım bile sizlere uzun geliyor. Tarzım bu maalesef bu saatten sonra değiştirmek mümkün değil kanımca. Hala konumuz hakkında bilgi vermediğimin farkındayım. O halde...

  Konumuz SEO. Kaç yıldır herkesin ağzına sakız olmayı becerebilmiş bir terim değil mi? Web site sahibi olmayanların bile zamanla ağzına dolanmıştır. Böyle bir popülariteyi nasıl sağladığını hiç merak etmediniz mi? Şahsen ben uzun zamandır bu konu hakkında bilgi toplayıp yavaş yavaş sonuca varıyorum. Webmaster blogumda SEO ile direkt olarak ilgili makaleler yazmamıştım ki bugüne kadar. Takipçilerim benden kesin bilgi istiyorlar. Arkadaşlar kesin bilgi yoktur. Kesinliği kanıtlanmaya yaklaşmış bilgiler vardır. Hiç bir makale yazarı olsun SEO uzmanı olsun sizlere kesin bilgi vermez. O havuzdan sizin de nasiplenmenizi sağlamazlar. Asıl ve kesinliği kanıtlanmış bilgiye erişmeniz sadece size bağlıdır. Kesin bilgiye ulaşırsanız istediklerinizi yavaş yavaş elde edebilirsiniz. Unutmayın o havuzdan sizinde pay almanız lazım. İnternet dünyasında her kullanıcı kendi alanlarında para kazanabiliyor. Bazıları bir çok alanda başarılı olur iken geri kalanları da başarısız olmayı seçiyorlar. Aslında başarısızlığı siz seçiyorsunuz. Kestirme yoldan bir şehre varmayı istiyorsunuz oradaki tuzakları bilmeden...

Arama Motoru Optimizasyon Rehberi


SEO


  Açılımı "Search Engine Optimization" yani "Arama Motoru Optimizasyonu". Site hakkında bütün eksikliklerinizi tamamladıktan sonra arama motorlarına uygun hale getirmek için yaptığınız ayarlara  SEO denir. İlk hedefiniz sitenizi eksiksiz hale getirmeniz. Kullanıcı bazlı site yapacaksanız onların gözünden sitenizi her gün gözden geçiriniz. Kendi kendinize siteniz için eleştiri yapınız. Bu eleştiriler sizlere zor zamanınızda yardımcı olacaktır. Unutmayın amaç; Sitenizi eksiksiz hale getirdikten sonra arama motorlarına uygun hale getirmenizdir. Bir çok site eksik halde olmasına rağmen tonlarca para dökülüp kendilerini seo uzmanı sanılan bazı kişilere sitesini emanet ediyor. Bu çok yanlış davranıştır. Makalenin ilerleyen bölümlerinde "SEO Hakkında Yapılan Yanlışlar" konusuna değineceğim. O sakız haline gelmiş terimin yanlışlarına göz atacaksınız. Ben size kesin bilgi vermiyorum arkadaşlar. Ben size kesinliği sizin yorumlarınız ile elde edebileceğiniz bilgiler veriyorum. Çünkü kesin bilgiyi kimse vermez en azından şuan ki yazarların çoğu böyledir. Makalemde kimseyi kötüleyecek ya da üzecek durumda hiç bir yazara veya firmaya hitaben yazmıyorum. Firmaları yada kurumları popülarite yapan siz kullanıcılardır. Biz sizin için çalışıyoruz ve sizin için yazıyoruz. Hiç kimse okunmasını istemediği için yazmaz. Bu her yazar için geçerlidir. Yazdığı yazıya eleştiri yada güzel yorumlar bekleyen yazarların sayısı da azımsanamayacak kadar çoktur. Fazla dağıtmadan SEO konusuna devam edelim.

Neden SEO

  Google gibi büyük arama motorlarına sitenizi uygun hale getirmek için SEO yapılır. Ziyaretçilerin arama motorlarından gelmesi sizin ziyaretçi sayınızı arttırmak ile kalmayıp popülaritenizi de arttırmada büyük rol oynuyor. Bir çok sitenin popülaritesi arama motorlarından gelmektedir. Sitenizi dünyaya açmakta büyük rol oynayan arama motoruna ayak uydurmanız gerekiyor. SEO hakkında bir çok makale yazılıp okundu ve hala da devam etmektedir. Bir kaç makale ile anlatılamayacak kadar büyük ve detaylı bir konuyu kavramakta güçtür. Eğer sizde gerekli gereksinimlere sahipseniz SEO işlemini yavaş yavaş yapabilirsiniz. Hızlı ve programa dayalı yapılan optimizeler sizlere zarar sağlamakla kalmayıp maddi açıdan büyük kayıplar da doğurabiliyor. SEO uğruna paranızı kendini SEO uzmanı sanan bazı şahıslara kaptırmayın. Gereksiz maddi harcamalardan kurtulmalısınız. Çünkü sonuçları genellikle hüsran ile bitiyor.
  SEO'nun mantığını kavradığınıza göre biraz bu konuda ince telkinler verelim mi ne dersiniz?

arama motoru optimizasyonu telkinleri


SEO Hakkında Telkinler!


Siteniz yeni açılmış ise SEO yapmayınız veya yaptırmayınız.
 Sektörünüze yeni girmiş iseniz SEO ile ilgilenmeyiniz. Amacınız sektörü tanımak ve sektör hakkında bilgi toplayıp nasıl hareket edeceğinizi öğrenmek olsun.
 SEO ile uyumlu temalara paralarınızı kaptırmayın. Bir tema çok basit yöntemler ile arama motorlarına uyumlu hale getirilebilir. Bunun için makalelerime göz atabilirsiniz.
 SEO'da her şey kelime bazlı çalışmak değildir. Kelime bazlı çalışacaksınız ama sonra. İlk öncelikle sitenizi uygun hale getirmeniz. Domain adınızdaki kelime yada kelime gruplarınızda yükselmeye çalışmalısınız. Yani "webmaster" kelimesinde yükselmek yere "webmaster blogu" kelimesinde yükselerek temeli güçlendirme işlemini yaptıktan sonra istediğiniz zor ya da kolay her neyse o kelime üzerinde çalışmalısınız. 
 SEO hakkında her yazılan makaleye yada söylenen ağızda kalıplaşmış sözlere itimat göstermemeye çalışınız. Zamanla sakız gibi insanın ağzına bulaşan hurafeler başınızı yakabilir yada hiç olmadı size büyük bir zaman kaybı yaşatabiliyor.

 Webmaster forumlarında gezerek sektörünüz hakkında kısa bir bilgi toplayıp uygulamalarınızı ona göre şekillendirebilirsiniz.
 Backlink paketleri almak yada backlink çalışması yapmak SEO değildir. Sadece backlink üzerine yoğunlaşmış yığınlarca site olmaktadır. Bu sitelerden olmamaya özen gösteriniz. Backlink çalışması yaparak SEO çalışması yaptığınızı sanmayınız. Hele ki sektörünüzle yakından uzaktan alakası olmayan siteler ile backlink çalışması yapmayınız. SEO çalışması yaptığınızı sanarak her önünüze gelen siteye özel backlink çalışması yapmayınız. Google backlinklerinizin hepsini kabul etmiyor. Sektörünüz ile alakalı sitelerden alınan backlinkleri kabul etme olaslığı daha yüksektir.
 Program ile SEO çalışması yaptığınız taktirde direkt olarak spam olarak görülmeye etki sağlayabiliyor. Black hat seo işlemlerini yaparak sitenizi batırmayın. Sitenize hiç bir program ile yapılmış işlemi bulaştırmayınız.

 Makalelerinizi en az +350 kelime yazarak bloglarınızı SEO'ya uygun hale getirme işleminin ilk adımını atmış oluyorsunuz.
 Web sitenizi açtığınız gibi hiç bir çalışma yapmayınız. En az 1 yılın dolmasını bekledikten sonra SEO çalışmalarına başlayabilirsiniz.
 Sitenizi meta tag ekleyerek arama motorlarına uygun hale getirebilirsiniz. Bu konu hakkında makeleme göz atınız. " Meta Tag Ayarları Nasıl Yapılmalıdır?"
 Özgün olmak sizin kuralınız olacaktır.
 SEO hakkında paket alacaksanız alacağınız firmanın analizini sağlam yapmalısınız. Hedef kelimelerinde kaçıncı olduğuna ve referanslarına göz atabilirsiniz.
 Alexa ile SEO yakından uzaktan alakalı değildir.
 Black Hat Seo programlarına bulaşmayınız.
 RSS dizini oluşturunuz.
 Sitemap oluşturunuz.
Etiketler
 Çok sık pingleme yapmayınız. 

 • Paylaş:
Diğer Yazılar

20 yorum

 1. Merhaba, gerçekten seo'nun ne olduğunu detaylı bir biçimde anlatmışsınız. Özelliklede seo uzmanları sanan kişilere paranızı kaptırmayın demeniz çoğu kişiyi bu olumsuz hareketten geri çevirmiştir. Seo hakkında telkinler bölümünde webmaster blogu gibi bir kelime üzerine temel atın demişsiniz evet, bende bu konu üzerinde çalışıyorum. Bu bahsettiklerinizi bilmeyen arkadaşlar var. +350 kelime yapmalısınız demişsiniz gerçekten de bir insan eğer özgün yazarsa 350değil 500 600 bile yazabiliyor. Son bir sorum olacak alexa ile google page rank arasında bir bağ varmıdır ? Varsa nelerdir? Açıklarsanız çok sevinirim. Saygılar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Oğuzhan Bey. Pagerank özgünlük ve backlinkler ile alakalıdır. Pagerank değeri ile SEO nun alakası yoktur. Aslında var gibi gözükse de direkt olarak yoktur. Yani Pr değeri yüksek olanların SEO çalışmaları yüksek diye bir şey söz konusu değildir.

   Bu arada yorumunuz için teşekkür ederim Oğuzhan Bey.

   Sil
 2. Seo hakkında gerekli bilgileri ve dikkat edilmesi gereken bilgileri iyi bir şekilde açıklamışsınız özgün yazmak en önemli etken ama günümüzde pek dikkat edildiğine inanmiyorum çok az kişi özgün yazıyor hak yemiyor :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Serkan Bey.

   Sil
 3. Aynen çok güzel anlatmışssınız gerçekten seo hakkındaki gerçekleri. Ben de zamanında her acemi web site sahipleri gibi SEO culara az para kaptırmadım. İnsan ilk başta seviniyor tabi bi bakıyorsunuz hitler 2 katına bile çıkabiliyor ama google nin ikinci bir güncellemesinde sitenin hali duman oluyor. :) siz siz olun yeni başlayanlara sözüm özgün yazı girin keyfinize bakın :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Onur Bey.

   Sil
 4. Web sitelerimizi bizden daha çok düşünüyorsunuz :) bu tür paylaşımlarınızı takip ederek siteme uyguluyorum ve sitem uçuşa hazır oluyor! SEO hakkında taktikleri tek bir makalede derlemişsiniz. Tebrikler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim. Bu tarz makaleler gün geçtikçe yayınlanacaktır.

   Sil
 5. Çoktandır beklediğim bir konuydu hakan çok teşekkür ederim son derece iyi bir yazı olmuş severek iki defa okudum senied takip ediyorum adamın dibi :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim :).

   Sil
 6. Seo hakkında bilgim olmayan bi kaç şeye değinmişsiniz , makalelerinizi çok beğeniyorum , yine yararlı bir makale , teşekkür ederim bilgi için .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Emre Bey.

   Sil
 7. Güzel yazı olmuş. Seo nedir tam bilmek lazım. tam olarak nasıl yapılır neler yapılması. bunlara dikkat edilmedi. teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Cemil Bey.

   Sil
 8. SEO hakkında çok güzel açıklamalar yapmışınız. Bu arada şunu da hatırlatmakta fayda var. SEO sadece Google değil, tüm arama motorlarında yükselmek için yapılması gereken birşeydir. Örneğin sitemap'ı olmayan bir site hem yandex hem de google'de geç index alır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Nurettin Bey.

   Sil
 9. Doğru yanlış ne varsa değinmişsiniz.Seo gerçekten önemli.Eğer webmasterlığa yeni başlayan arkadaşlar varsa seo açısından blogger kullanmaları onlar için daha rahat olacaktır.Başarılı bir makale teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizin gibi sektöründe başarılı bir insandan bunları duymak güzel hocam. Yorumunuz için ayrıca teşekkür ederim İsmail Bey.

   Sil
 10. SEO hakkında çoğu bilgiyi bir yayına sığdırmışsınız başarılar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Onur Bey.

   Sil