Özgün Olmak Çok mu Zor?

Sayın Marques - 20:54:00

  Merhaba değerli webmaster blogu takipçileri. Bugün sizlere blog dünyasının çöplüğe dönmesini sağlayan bir konu üzerinde telkinler vereceğim. Bir çok blog sahibi hala alıntı yaparak bir yerlere gelmeye çalışıyorlar. Bazıları ısrarla bunların yanlış olduğunu bildiği halde yaptıklarını devam ettiriyorlar. Artık bunun yararlı olduğunu kim söylediyse buradan o arkadaşı saygıyla anıyorum. Nasıl bir fikir attıysa ortaya herkesi peşinden sürüklemeyi başarabilmiş.

  Arkadaşlar yaptıklarınız yanlış. Siz kolaya kaçıp başkasının emeğiyle hazırlamış olduğu makaleyi kendi sitenize siz hazırlamış gibi girerseniz ve üstelik bu işten fayda beklerseniz büyük yanılgıya düşmüş olursunuz. Çoğumuz böyle yapıyordu. Bu işin devri yıllar önce bitti. Artık özgün olan kazanıyor. O havuzdan blogu özgün olanlar para alabiliyor. Amacınız para kazanmak olsun, ziyaretçi kazanmak olsun fark etmeksizin özgün yazmak zorundasınız. Bakın kopyala yapıştır işlemi yapmak demiyorum, yazmak...
Yazıp çizmeden emek harcamadan hiç bir şey elde edemezsiniz. Sadece okumak ile de olmuyor maalesef. Bir şeyler yapmak zorundasınız. Özgün olmak kavramını biraz inceleyelim.

özgünlük

Özgün Olmak


  Başka bir siteden kopyala yapıştır işlemini yaparak kendi sitenizde paylaştığınız konular özgün konular değildir. Onlar alıntı ya da çalıntı konulardır. Başkasının emeğinin üzerine konmayı düşünüyorsunuz. Bu hem emek hırsızlığı hem de arama motorları tarafından sitenizin kötü derecelendirme puanı almasına yol açar. Amacınız ne olursa olsun özgün olmak zorundasınız. Özgünlük o kadar büyük ve önemli bir kavram ki her sitenin temelinde yatar. Sanırım özgünlüğün ne kadar önemli olduğunu anladınız. Her konuda özgün olmalısınız. Temayı birazcık düzenleme yaparak sitenize özgün bir tema yapabilirsiniz. Özgün olmak sadece makalede özgün olmak değildir. Özgünlük her konuda,her alanda ve her işte yaptığınız işlerdir.

Özgünlük Nedir? Ne Değildir?


Özgünlük, makaleyi değiştirerek sitenizde yayınlamak değildir.
 Özgünlük, kendi yorumlarınızı da katarak bilgili olduğunuz konuda yazdığınız makale özgün makaledir.

 Özgünlük, resme site adresinizi ekleyerek blogunuzda paylaşmaktır.
 Özgünlük, yazılan bir konuda yazarın cümlelerini değiştirerek yazmak değildir.

 Özgünlük, bebek gibidir. Ona sahip çıkın ki sizi asla bırakmasın.
 Neden bebek gibi? Çünkü siteyi ilk kurduktan itibaren özgün olmak zorundasınız. Onu beslemelisiniz ki size faydası olsun. İlk zamanlar pek bir şey beklemeyin zaten. İleride o havuzdan sizde pay alacaksınız.

 Özgün olmak tema satın almak değildir.
 Özgün olmak temayı biraz düzenleyerek sektörünüze uygun hale getirmektir.

 Özgün olmak çalıp çırpmak değildir.
 Özgün olmak emeğinizin karşılığını almak için çalışmaktır.

  Özgün olmak hitap dilinizin size ait olmasıdır. Bir çok yazarın veya şairin üslubu farklıdır. Hitap şekilleri olsun anlatım şekilleri olsun birbirlerinden farklıdır. Bir çok akım çıkmıştır ortaya. Her akımın yaptıkları işler farklıdır. Dostum sen farklı olma zorundasın. Kendi akımını kurup o akımın lideri olacaksın. Bunu yapmak zorundasın.

  Arkadaşlar makale yazarken özgün olmak çok zor maalesef. Bu konuda biraz telkinler vererek sizlere yardımcı olmaya çalışacağım. Bu önerilerimi dikkate alırsanız o havuzdan payı alanlardan olacaksınız.

özgünlük

Makale Yazarken Özgün Olmak


  Günümüzde bir çok makale yazarı ücretli makale yazmaktadır. Webmaster forumlarında bir çok ücretli yazarlık yapan şahısları bulabilirsiniz. Tabii buradan hiç birini karalamak istemiyorum lakin bazı yazarlar bir makaleyi birazcık değiştirerek alıcıya makaleyi satarak haksız kazanç elde ediyorlar. Daha önce yazılmış bir makaleyi değiştirerek o makaleyi blogunuzda paylaşmak özgünlük değildir. O çalıntı yahut alıntıdır. Alıntı yapılan bir siteden pek bir şey beklenemez.
O site dinamik değildir.
O site kendine güvenmiyordur.
O site günceldir. Çünkü her zaman alıntı konular paylaşarak çöplük yaptığından.
Özgün makale tamamen bize ait anlayışlı hitap şeklimizle ve link çöplüğünden uzak yazılan makalelerdir.
Etiketler

 • Paylaş:
Diğer Yazılar

32 yorum

 1. Evet haklısın Hakan abi önüne gelen blog açıyor. İlk önce başka sitelerde yazar olursun sonra gelişince kendi blogunu kurup kendi siteni kurarsın. Millet artık öyle siteler açıyor ki resmen CTRL+C, CTRL+V buna bende dahil olmak üzere öyleyiz yani.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ediyorum Cüneyt Emre Bey.

   Sil
 2. Sıfırdan başlamayı düşünenler için özgünlüğü gerçekten çok güzel anlatmışsınız. Aynen çoğu blog sahibi sadece kelimeleri değiştirerek özgün olabileceğini sanıyor. ( Bende bir ara yapmadım değil ama bir yararı olmadığını anlayınca doğru yola döndüm) Ben de şuan yeni bir blog açmayı düşünüyordum. Nasıl başlamam gerektiği hakkında bilgi sahibi olmuş oldum teşekkürler :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ediyorum ONUR Bey.

   Sil
 3. Haklısınız. Böyle bişey yapılmasını istemez kimse.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ediyorum İbrahim Bey.

   Sil
 4. Öncelikle bilgiler için teşekkürler. Gerçekten çok güzel yazmışsınız. Her zaman özgün olmak gerekir. Alıntılarla çalıntılarla bir yere gelinmez artık herkes bunu anlamalı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Yasin Bey.

   Sil
 5. Peki bilmediğin bir bilgiyi okuyarak , okuduktan sonra yazmak özgünlük müdür ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mantığını facebook adresinden sizlere ilettim Emre Bey. Yorumunuz için ayrıca teşekkür ederim.

   Sil
 6. özgün olmak zor degildir. lakin son zamanlarda insanların eringecliginden kaynaklanan kopyala yapıştır olayı daha kolayına geliyor insanların.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Cemil Bey.

   Sil
 7. Önüne gelen blog açıyor ve önüne gelen copy paste yapıyor özgünlük zor bişey değil . bu işi para için yaparsan zor ama keyif için yaparsan özgünlük kolay sonuçta istiyerek yapıyorsun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Serkan Bey.

   Sil
 8. Özgün makale sitemize çok önemli etkisi var az bir yerinde edit yapiolar özgün makale diye geçiniyorlar. Özgün makale kimsede alıntı kopyalanmamış calınmamış çirpılmamış yazılara denir.Özgün makale tamamen bize ait anlayıslı bide sade bir dil kullanırsak buna özgun derim.Herşeyi çok güzel ama alınti yapıor ve kaynak belirtmiyor sanmayınkı dinamiğim gelisiyor sizin belirtikleriniz gibidir.Googlen sıralamalarda pagerank değerilirimizin açısından çok önemi vardır.
  Özgün olmanın yararları:
  1) Markasal değeri oluşur.
  2) Sıralamalarda yükseliriz.
  3) Alexa degerlerimiz düser
  4) Kimsenin emeğini calınmamış olarak vicdan özgürlügüne sahip oluruz.

  Özgün olmak 3,5# kelime değıstırip özgn olunmaz hıc kopyalanmamıs ve yapıstırlmam yazıya denir. Eleştirilmekten korkmayın sevinin dikate alın özgun lüğe devam edin. Unutmayın 3 yaşindaki çocukta ctrl+c ctrl+v yapabilir.

  Özgün olalım rahat yaşayalım ( Telif haksız hayat oh ne rahat)

  Hepsini dikkate alcağım biraz makale ekleme gibi oldum ama makale akıcı güzel ve ( özgun) olmuş

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Makalemi güzel özetlemişsiniz. Yorumunuz için teşekkür ediyorum.

   Sil
 9. Günümüzde çoğu kişi özgün makale yazmak yerine ctrl+v ile sitelerini üst sıralara çıkamaya çalışıyorlar. özgün olmak o kadar da çok zor değil. çok iyi olduğun bir konuda yazı yazarsan sonunu getiremezsin bile.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Onur Bey.

   Sil
 10. Çok önemli bir konuda makale yazmışsınız.Bu konuda benimde söyleyeceklerim var.Her gün görüyorum webmasterlar can sıkıntısına site açıyorlar.Sonra siteler birikiyor ve hepsine yazmak zor geliyor.İşte o zaman en kısa yolla yazı girmeye başlıyorlar.Kopyala yapıştır yani.Eğer özgün yazamayacaksan hiç yazma daha iyi.Bunu anlamaları gerek.Bu konuda google'ın da sert davranması lazım.Özgün olan siteler son sıralarda gezinirken alıntı yapan çalan siteler hep üst sırada.Google sağlam bir güncelleme yapsa herkes dersini alsa çok iyi olur.Bilgilendirici makaleniz için teşekkür ederim.İyi bloglamalar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim İsmail Bey.

   Sil
 11. Hakan kardeşim çok güzel yazılar yazıyorsun teşekkürler.Bu arada bu konu için 1 şey yazmak istiyorum öncelikle özgün olmak kolay aslında ama öyle böyle siteler varki cok güzel yazılar yazıyorlar ve bizde kıskandıgımız için o yazıyı kopyalıyıp kendımıze göre duzenlıyoruz ama böyle bir davranış cok yaygın birşey ama hak konusuna gelirsek bence yapılmaması gereken bir konu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Celali Bey.

   Sil
 12. İlk başta zor geliyor ama yazdıkça benimde hoşuma gidiyor. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Berk Bey.

   Sil
 13. Az yazmak öz yazmak herşeyden önemli .Çok güzel anlatım olmuş gerçekten.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Onur Bey.

   Sil
 14. Öncelikle makaleniz için teşekkür ederim, iyi bir konuya değinmissiniz. Ayrıca özgün olmak o kadar da zor değil. İlk başlardan zorlansan bile 1 hafta sonrasında çok güzel yazabilirsiniz. Ayrıca bildiğin konu üzerine yazdığında hiçte zor olmuyor, sonu gelmez.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için tşeekkür ederim.

   Sil
 15. Özgün yazı yazmak aslında sanıldığı kadar çok zor bir olay değil sadece ilk başta kişiler biraz zorlansada ücüncü yada dördüncü yazıdan somra açılmaya başlıyorlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Umut Bey.

   Sil
 16. Elinize Sağlık bizi Bu DEnli Bilgilendirdiyiniz İçin Sağolun Bu Arada Blogger Eklentileri Varmı....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Halil Bey.

   Sil