Film Siteleri İçin Seo Çalışmaları

Sayın Marques - 16:03:00

  Merhaba değerli webmaster blogu okuyucuları. Film sektörü SEO'da rekabeti en yüksek olan sektörlerin başında yer alıyor. Film siteleri gün geçtikçe çoğalmaktadır. Büyük bir miktarda artış gösteren bu sektörün en iyileri de zamanla tahtından inip yeni sitelere yer veriyor. Siz de bu sitelerden olabilirsiniz. Bugün sizlere film siteleri için seo çalışmalarının önemi, zamanı ve nasıl yapılması gerektiği  hakkında bilgiler verilecektir. Film siteleri kurmadan önce yapılması gerekenler hakkında biraz bilgi verelim.


 Yeni film sitenizi açmadan önce seo stratejileri belirlemeniz gerekiyor.
 Seo stratejilerinizi belirlemede kendinize;
"İnternet'te film izleyecek olursanız, arama motoru Google'a ne yazardınız ve hangi filmi izlemek isterdiniz?"
  Bu soru hakkında biraz düşünelim. Kendinizi ziyaretçilerin yerine koyun. Onlar bir film sitesinden ne bekler?

Güncellik
 Hız
 Reklamsız
 Film ve oyuncular hakkında bilgiler.

  Bir ziyaretçinin beklentileri ortalama böyledir. Kişiden kişiye değişen bu maddeleri çoğaltıp yada azaltmak sizin elinizde. Ben bu maddeler üzerinden gideceğim. Güncellik


  Siteniz güncel olmak zorunda. Yeni filmleri rakiplerinizden daha hızlı ekleyip kullanıcılara sunmak zorundasınız. Haftada 1 kere güncellenen bir siteyi kullanıcılar ne yapsın? Siz güncelliğe çok önem vermelisiniz. Her gün filmler eklemek zordur. Bunun için sağlam bir ekip kurarak işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Hız


  Sitenin açılış hızını arttırmalısınız. Ziyaretçi sitenize girdiğinde hızlı bir giriş ve gezinme ister. Bunları yapmanız şart. Aslında bütün sitelerin hız konusuna bir göz atması gerekiyor. Günümüzde çok hızlı açılan ve gezinme sağlayan bir site sektöründeki rakiplerden her zaman 1 adım öndedir. Bu siz olabilirsiniz. Bunun için bazı optimizasyonlar yapmanız gerekmektedir.

 Sağlam bir hosting firması ile anlaşın. Başlarda sıkıntı çıkarmayan hosting firmanız ilerde sıkıntı çıkartabiliyor. Bunun için daha yüksek verim alabileceğiniz firmayla anlaşmak gerek siteniz gerek ziyaretçiler için faydalı olacaktır.
 Resimlerinizi optimize ediniz.
 Gereksiz kodlardan kurtulunuz.
 w3-w2 hatalarınızı temizleyebilirsiniz.
 Boyutu büyük temalar yerine sade ve hoş bir tema seçiniz. Boyutu yüksek temalardan uzak durmaya çalışınız. Ziyaretçi sitenizde film izleyecek. Sade bir tema isterler. Onlara istediklerini verin.
 Sitenizdeki sorgu sayılarını en aza indirin. Cache uygulaması kurarak sorgu sayısını düşürebilirsiniz. Bunun için w3 Total Cache'yi seçebilirsiniz.
 Cloudfare kurulumu yapınız.

Reklamsız


  Sitenizi optimize ettikten sonra hızlı bir siteye kavuştunuz. Şimdi ise gereken reklamsız bir site. Film siteleri çok reklam alan hatta aşırı reklam alan sitelerdir. Yani bütün ziyaretçiler tarafından bu böyle bilinir. Ziyaretçi sade tema ile birlikte reklamsız bir site istiyor. Hiç reklam almayın demiyoruz. Sitenizde alakasız reklam almayınız. Kullanıcılarınızı reklama boğmayın. Onlar ferahlık ve biraz huzur istiyorlar sadece. Bunları onlara verin çünkü onlar her şeyi hak ediyor.

Film ve Oyuncular Hakkında Bilgiler


  Film ve oyuncular hakkındaki bilgileri özgün yazınız. Başka sitelerden kopyalama işlemi yaparak yazdığınız bilgiler arama motorları tarafından iyiye sayılmaz. Ziyaretçi her tarafta aynı bilgileri görmekten sıkıldı. Sizin yorumunuz ve gözleme dayalı yorumlarınızı merak ediyor. Film ve oyuncular hakkındaki bilgileri en az 350 kelime ile yazınız. Makaleniz en az 350 kelime olmak zorunda. Hem böylece daha rahat index alıp ziyaretçiye ulaşabilirsiniz. Bu makale konusunu sizden arama motorları da istiyor. Kısa bilgiler yerine resimli ve detaylı anlatımlı bilgiler vererek filmin ve sayfanın marka değerini arttırın. Hd resimleri kullanarak ziyaretçinin dikkatini çekebilirsiniz. 

  Yeni film sitesi kuracaklar üstte yer alan yazmış olduğum bilgileri okurlar ise işe 1-0 önde başlamış demektedirler.

  Yeni ve güncel filmleri eklemeye öncelik verin. Revaşta olan filmi eklerseniz daha çok ziyaretçi çekebilirsiniz. Filmleri vk'ya ekleyerek eklemek sizin için daha iyi olacaktır. Yeni bir filmin fragmanı çıktı. Hemen eklemelisiniz sitenize. Ardından bütün partları eklersiniz. 

SEO

Etiket Kullanımı


  Film sitelerinizde etiket kullanımına özen gösteriniz. Gereğinden fazla kullanılan etiketler spam olarak algılanmanıza yol açabilir. Bir filmde en fazla 4-5 etiket ekleyiniz. Etiketleri özenle ekleyiniz. Etiketlerinizi arama motorları başta da Google olmak üzere hepsini indexliyor. Yani anlayacağınız ziyaretçi etiketlerinizi aratarak bile sitenize giriş yapabilir. 

Site İçin Optimizasyon


  Site içi link çalışmasını çok sağlam yapmanız gerekiyor. SEO'da ilk iş site içi optimizasyon yapmaktır. Sonrası site dışı optimizasyon olarak sıralanmaktadır. Sitenizde ziyaretçi kaybolmasın. Ziyaretçilerin rahat görebileceği yerlere menüler veya navigasyon linkleri ekleyebilirsiniz. Site içi optimizasyon çok büyük bir konu. Bu konu hakkında bilgileri diğer makalelerde vereceğim. Takipte kalın.

Tanıtım Yazıları


  Siteniz gelişmeye başladıktan sonra bazı güçlü sitelere tanıtım yazıları verebilirsiniz. Tanıtım yazısını siz yazınız ve en az +350 kelime olmasıyla birlikte 2 adet resim bulundurmaya dikkat ediniz. Tanıtım yazılarınızda sitenizi yeni ziyaretçilere tanıtmakla kalmayıp marka değerinizin olmuşmasını sağlar. Tanıtım yazılarınızda verdiğiniz kelimeye linkler o kelimede arama motorları tarafından önlere gelmesini sağlayabiliyor. Tanıtım yazısı hakkında bir örnek vereyim. Bu şekilde olursa sizler için daha iyi olacaktır.
Etiketler


 • Paylaş:
Diğer Yazılar

19 yorum

 1. Filim sitesi sahipleri için gerçekten güzel bir anlatım olmuş. Özellikle filim açıklama kısmı hakkında yazdıklarınızı beğendim. Bazı siteler genelde bot kullandığı için açıklama kısmı ingilizce olarak gözükmektedir. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Programla yapılan bir işten fayda gelmez. Aksine çok büyük zararları vardır. Bu tarz programları kullanmalarını kimseye önermiyorum.

   Yorumunuz için ayrıca teşekkür ederim Alican Bey.

   Sil
 2. Bir film sitesi sahibi olarak Hd Film İzle - MorroFilm.com Öncelikle 350 kelime demişsiniz Hakan bey fakat, film sitesi bu webmaster sitesi değil. Zaten insan filme can sıkıntısı geçsin diye girer. Birde sizin bu önerinize uyan yeni film site sahipleri sizin bu dediklerinizi uygulamaya kalkıp sitelerinin konu bölümüne 350 kelimelik bir şey yazarlarsa sayfanın çoğu yazı olacak ve ziyaretçiyi dahada çok sıkmış olacaksınız. Hatta aynı webmaster sitesi yapacaksınız genç arkadaşlarımızı. Onun dışında sizin yazılarına yaptığım her yorumda olduğu gibi çok yüzeysel anlatıyorsunuz yazılarınızı. Yine bu sefer Allah razı olsunki 1 konuyu açıklamışsınız tüm yazıda oda etiket kullanımı olanı. Dİğerlerinden bahsedek olursamda Hız demişsiniz oraya maddeler yazmışsınız sağlam bir hosting firması demişsiniz. İnsan 1 tane bile olsa bir örnek verir bunu bile yapmamışsınız. Resimleri optimize edin demişsiniz , insan bu işle ilgili bir çok nette kaliteli resim sıkıştırma sitesi var insan 2-3 tanesinin sitesini verir yada en kötü programın adını yazar link çıkışı olması diye. w3 - w2 hataları demişsiniz, daha insan bu hataları tespit etmeyi bilmiyorki nerden silsin . İnsan 1 -2 tane seo analiz sitesinin linki verir yada en kötü w3 validatör sitesinin linkini verir ziyaretçiye destek olmak amaçlı. Boyutu büyük demişsiniz , bir tane nette bulduğunuz bi temanın linki veremicekseniz ne diyeyim artık. Sorgu sayısı demişsiniz, önce bu " İNSAN EVLATLARI" ' na sorgunun ne olduğunu, nasıl arttığını, nasıl manuel olarak düşürebileceğini mantıksal olarak açıklamanız gerekirdi. Valla elim ayağım titriyor bu yorumu yazarken. O total cache programını demişsiniz insan o totale özel sitesinde bir konu falan açar ona link verir. Buyrun arkadaşlar buradan ayarları görebilirsiniz diye. Varsayılan ayarlar hiç bir işine yarama gibisinden. Cloud flare'ye kayıt demişsiniz o sitenin ne olduğunu, nasıl hızlandırdığını yazmamışsınız. Of of .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Hocam merhabalar. Sizin şu eleştiri yorumlarınızı bu aralar çok sık alıyorum. Bütün yorumlarınızı arşivime ekleyip her gün okuyorum artık. Eleştirilerinize kulak asıp her makale de biraz daha iyi olmaya çalışıyorum. Benim tarzım bu hocam. Bir şeyi çok ayrıntısına girer isem o konu da bir daha bir şey yazamam. Her makale de sadece 1 tane konuda detaylandırma yaparım. Diğerleri yüzeysel olup tarafımca yazılmaktadır. Bu arada 350 kelime konusunda bir çok seo uzmanı aynı konuda fikirdaş.

   Sil
 3. Kardeşim o değilde sitedeki filmleri toplu olarak nereye koyacagız o sıkıntı ya bak benim sitede toplu gözüküyo öyle gözükmesi daha iyi değil mi kullanıcılar acısından ? http://sinemax.meximas.com/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba dostum öncelikle yorum attığınız için teşekkür ederim. Sitenizi küçük bir incelem yaptım da gözüme büyük eksiklikler çarptı.
   Bunlar;

   • Sağ bölümde kategorileri sıralayan bir menünüz yok. Buna benzer bir menü koyabilirsiniz.
   • Soldaki duyuru bölümünü kaldırınız.
   • Footer bölümü oluşturarak duyuru bölümünde yazmış olduğunuz duyurları footer bölümüne yazabilirsiniz.
   • Sitenizi türkçeleştirme çalışması yapınız. Bazı bölümler hala ingilizce kalmış.

   Toplu gözükmesi daha iyi değildir. Kullanıcı istediği filmi arama kutusundan arayıp girer. Yahut sağdaki kategoriler bölümüne girerek filmini aramaya başlar. Ha hiç olmadı kategoriler bölümünden yeni filmler de aramaya başlayabilir.

   Sil
 4. Siteme bu seo'ları uyguluycağım çok teşekkür ederim inşallah seo'da artış görürüm.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Berk Bey.

   Sil
 5. Film sitem olsa yaptırırdım galiba çok başarılı bir seo firması . öncelikle film siteleri google'de üst sıralara çıkmaları zor bundan dolayı insanların biraz para harcamaları lazım belli çalışmaları yapıtırmaları lazım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için tekrar teşekkür ederim Serkan Bey.

   Sil
 6. Benim sitemde film sitesine benzer torrent sitesi :) Verdiğiniz bilgiler çok faydalı hepsini sitemde uyguluyorum zaten.. Site içi optimizasyon hakkında vereceğiniz detaylı bilgileri bekliyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için tekrar teşekkür ederim Kazım Bey.

   Sil
 7. Film sitesi sahipleri için gerçekten çok güzel bir anlatım olmuş benim de film sitem var aynen yazdıklarınıza uymaya çalışıyorum. Güncellik çok önemli bunun için de ekip oluşturduk. Hergün kesinlikle güncelliyorum sitemi en az 4 5 film atıyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim ONUR Bey.

   Sil
 8. 1 tane film sitem var bayadır ilgilenmiyorum filmin sadece açıklamasını koyuyordum yönetmen , yılını yazmıyordum millette gelmiyordu yeni site açarsam bunları göz önüne alıcam sagol :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Ahmet Bey.

   Sil
 9. Film siteleri için seo çalışması. Güzel proje insanın artık film sitesi torrent sitesi kurası geliyor. Kazancıda çok :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Cüneyt Emre Bey.

   Sil
 10. Teşekkürler :) film sitem var uygulayacağım :)

  YanıtlaSil