Sitelerde Doğru Sanılan Yanlışlar!

Sayın Marques - 20:55:00

  Merhaba değerli okurlarım ve takipçilerim. Uzun zamandır gözlem yapıyorum. Gözlemlerim sonucunda bir çok soruyla karşılaştım. Webmaster forum veya bloglar bu soruların üzerinde duruyor. Genellikle aynı tarz sorular soruluyor ve kesin cevapları bulunamıyor.

webmaster blogu


 • Neden Herkes Başarılı Olamıyor?
 • Büyük Taktiklerle Başarılı Site Sahibi Olabilir miyim?

  Gözlemlerim sonucunda bir liste hazırladım. Bu liste hakkında biraz inceleme yapalım. Listede sürü psikolojisi ve gerçek sanılan yanlışlar üzerine göre hazırlandı. Bir şahıs ortaya bir fikir atıyor ve peşinden milyonlarca kişi ortaya atılan fikirlerin arkasına saklanıyor. Webmaster'ların çoğu bu psikoloji ile işlerini yapıyor.

 • Sonuç Ne Peki?
  Başarısızlık ya da hüsran. Genellikle başarısızlıkla birlikte doğan sonuçlara site sahipleri alışmaya çalışıyor. Yenilen asker ayağa kalmasını biliyor ise kahraman olur. Asıl gereken marjinal olmak. Marjinal siteleri ziyaretçiler sever. Marjinal olmanın bir çok yolu vardır. Bunları bir liste halinde sundum.

 • Tema
 • Yazılarınız
 • Domain
 • Belki de beni okumanız :).
  Aşırıya kaçmadan ziyaretçiye yavaş yavaş yedirerek bu işlemi gerçekleştirmek hiçte zor değil. Marjinallik kavramını gözünüzde fazla büyütmeyin. Kendinize bir tarz yaratın. Akımın kurucularından ve en güçlü örneği olabilirsiniz. Yeni tarzınızı kullanıcılar hemen kavramayabilir. Belki ziyaretçi kaybedeceksiniz. Ama yeni ziyaretçiler ve okurlar kazanacaksınız. Kazandıklarınız, kaybettiklerinizden çok olacaktır. Bu konu her blog için geçerli değildir. Milyon tane makale yazılır, milyonlarca sitelerde paylaşılır ama 100 tanesi okunur ve ziyaretçi çeker. Amacımız okunmak olmasın. Kendinize şu soruları sorun ve lütfen cevaplar da samimi olunuz.

 • Her şeyi yaptınız da okunmak mı kaldı?
 • Siteniz her şey için hazır mı?
  Dürüst davrandığınızı varsayarak yazıma devam ediyorum. Cevabınız "Hayır" ise makaleyi okumaya devam ediniz. Tarz konusunda daha önce yazmış olduğum ve detaylıca konu hakkında durulan makaleme göz atınız.

  Sürü psikolojisine kapılan kurbanlardan olmamaya kararlısınız. Bu konuya örnek verilebilecek bir çok olay ve durum mevcuttur. En basitinden Alexa konusuna değinelim. Oldum olası bu sistemi önemsemem ama müşterilerim tarafından önemsenen bu sisteme bir çare bulmalıyım. Bir şeyler yapıp müşterilerimin memnuniyetini kazanmam lazım. Önemsemediğiniz bu sistemin değerlerine bakıp iyileştirmeler yapmak mecburiyetine itiyor bu olay. Bu sistemden google elini çekmiş olmasına rağmen neden bu kadar önemseniyor? Anlayamadım. Çok basit taktikler ile düşürülebilen sistemden bahsediyoruz. Ne kadar gerçekçi olabilir ki?

webmaster


  Marjinal olayım derken alt üst olmayın. Siteniz her durumu kaldıramayabilir. Siteniz derken bunları için de ziyaretçiler, temalar ve yazıları da kapsayarak yazıyorum. Yazılarınızı yazar iken kullanıcıları göz önünde bulundurarak yazın. Makaleleriniz de özel yeteneğinizi kullanarak ziyaretçiye telkinler verin. Her makalede altın vuruşu yapınız. Altın vuruş makalede olması gereken en önemli kriterdir. Peki;

 • Altın Vuruş Nasıl Yapılır?
  Bir ziyaretçi bloga giren ve bir makaleye tıklayıp göz atmaya başlar. Buraya kadar her şey normaldir. Okuyucu makaleye göz attıktan sonra belki okumaya başlar. Yazıdan bir işaret bekler. Beni Oku! işaretini gördüğü an okumaya başlar ve makaleyi şansınız var ise bitirir. Beklenen işaretleri bir liste halinde hazırladım.

 • İlgi çekici başlık
 • Görüntü kalitesi yüksek resimler
 • Çok aşırı uzun olmayan makale
 • İlgi çekici alt başlıklar
 • Düzen içinde yazılmış makale.
  Yukarıdaki maddelerin her birinin blogunuz ile uyumlu olup olmadığına bakın. Uyumlu değil ise bir an önce uyumlu yapınız. Gerçekten önemli bunlar. Her ne kadar basit gelse de çoğu blog bunlara uymuyor. Sizin bir farkınız olmalı. Özgünlüğün önemine yer vermeyeceğim. Blogu ayakta tutanın özgülük olduğunu biliyorsunuz. Ben farklı bir konuda sizlere hatırlatıcı mesajımı her makalemde olduğu gibi yine vermek istiyorum.

 • Doğru Blog, Doğru Kategori, Doğru Başlık, Doğru Resim, Doğru Etiket ve Doğru Makale!
  Bunların hiç biri olmadan site bir hiçtir. Hepsi birbirini tamamlayan zincir misali etkenler ve araçlardır. Gözlemci karakterinizi devreye sokmanın zamanı gelmedi mi? Geldi de geçiyor bile. Geç kalmadan rakiplerinizi incelemeye başlayın. Bu işe en güçlü rakibinizi incelemek ile başlayabilirsiniz. Şuana kadar yaptığı bütün işleri küçük bir araştırma sonucu bulabilirsiniz. Rakiplerinizi incelemenizde yararlı olacak bir liste hazırladım.

 • Şuana kadar neler yapmış?
 • Hangi konular paylaşmış?
  Tarzında bir incelemeden bahsediyorum. Ama bunları araştırmak çok zor ve artık gereksiz. Backlink kaynaklarını, google sıralamalarını, temasını, üslubunu, ziyaretçi yorumlarını ve makale başlıklarını inceleyebilirsiniz. Büyük bir rapor hazırlayıp siteniz iye kıyaslama yapın. Sonuçları bir de siz görün. Ne kadar içler acısı değil mi? Bir tarafta sizin siteniz diğer tarafta ise sektörünüzün en güçlü örneği. Aranızda farkı ve bulunduğunuz konumu görmek için bu rapordan daha iyi ne olabilir ki? Hem aranızdaki farkı kapatmanız da faydalı bir rapor artık elinizde. Her şey size kalmış dostlar. Farkı kapatmakta sizin elinizde farkı açmakta.


  

 • Paylaş:
Diğer Yazılar

20 yorum

 1. Konunuzu okudum, diğer webmaster sitelerinden farklı olmak adına biraz farklı yazmışsınız fakat sitenizin temasına bakınca bu yazdığınız yazı ciddi anlamda çok yüzeysel, basit kalıyor. Mesela backlink demişsiniz öyle 2 cümlede anlatılmaz bu konu. Bizlere detaylı açıklamanız gerekli, sitenize ilk defa giren biri backlinkin ne olduğunu sizin sitenizde öğrenmeli konu bozulur diyemi yazmıyorsunuz tamam peki, ozaman önceden baclink ile bir konu verilmeli onada backlink kelimesi linklenmeli. Webmasterim diyorsunuz ama bu şekilde çok doğal yollarla sitenizi yükseltebilecekken yükseltmiyorsunuz tembellik yapıyorsunuz. Asıl önemli olan özgünlük , bilgi farklılığı bir tarzım olsun diyorsunuz fakat çok yüzeysel kalıyorsunuz. Zİyaretçi sizin sitenize geliyor başka siteden sizin yüzeysel yazdığınız şeyleri araştııyor. Bir webmaster olarak bunları en ince detayına kadar açıklamanız gerekli bence.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunların hepsi sitemde makalelerimde mevcut. Bu tarz yorum atmak yerine biraz makalelere göz atmayı deneseniz daha iyi olmaz mı :).

   Yorumunuz için ayrıca teşekkür ederim Kaan Bey.

   Sil
 2. Gerçekten zevkle okudugum bi makale teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Erkam Bey.

   Sil
 3. sitelerdeki yanlışlıkların çoğuna değinmişsiniz yazı gayet güzel olmuş elinize sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Fatih Bey.

   Sil
 4. Benim dusuncem iyi bir domain iyi bir tasarım guncel ozgun konular ılk 1 aydan sonrada seo su yapıldı mı siteler her turlu gelişir

  konuya gelınce tamamen ozgun yorumlamıssınız olayı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Batuhan Bey.

   Sil
 5. Etiket gerçekten çok önemli bi o kadar da makalenin başlığı bunlar google tarafından index alıyor sözcükler ne kadar doğru olursa o kadar googleden ziyaretçi gelir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Etiket hakkında daha detaylı bir anlatım yeni makalelerde olacaktır. Yorumunuz için ayrıca teşekkür ederim Utku Bey.

   Sil
 6. Bir çok bilmediğim konuyu yeni öğrendim teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Erkam Bey.

   Sil
 7. Etiket Hakkıdnda Detaylı Bir Makale İstiyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Etiket hakkında detaylı bir makale ekibimiz tarafından en geç yarın paylaşılacaktır.

   Yorumunuz için ayrıca teşekkür ederim.

   Sil
 8. çok güzel bir yazı olmuş ben bile hepsini okudum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Umut Bey.

   Sil
 9. Çok hoş ve akıcı bir dille yazmıssınız.Önemli noktalara değinmişşiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Batuhan Bey.

   Sil
 10. Haklısınız alexaya pek önem verilmemeli nedeni ise bazı programlar onu çok basit düşürebilir.Sürü konusuna gelirsek elbette bütün webmasterlar bunları uygulamaz herkez birbirin seyini çalar artı tarzlar yine başkasinın olur.Şu sözunü de çok beğendim bir tarz yaratsak blogunuza değer sözunü facebook örnek cıkmak istiyorum bu adam ilk önce tazını yarattı ve herkezin bir facesi vardır onun peşinden gidenler var abi bir kere adamın bir tarzı var sonra nasıl gelişti diyorsunuz. Baclink i kısa anlatmışsınız ama yeterlidir bunu başka makleni de bekleriz. Herkezin bir tarzı olsa herkezinde emin olun cok güzel bir sitesi olur tarz yapın gidipte film sitesi açmak ta saflık abi adamlar açıyor gidip te seni izlemezler + bide bu işin telif hakkı var dediğim gibi tarz yaratın google danda örnek vermek isterim mesala arkasına yandex açıldı ama hiç bir işe yaramdi eminim ki hepimiz google kulanıyoruz buda bir sürü piskolojisine örneklirim verdim.

  Makalende örnek verseydin benim gibi neyse,

  Makalrn çok beğendim önemli konuya değinmişsin akıci güzel okunakli olmus makalende alexa ya keşke biraz daha değinsrydin.

  YanıtlaSil
 11. Makale güzel akıcı tesekurler.

  YanıtlaSil