Menu

Doğal Backlink Alma Yöntemleri!

  Merhaba arkadaşlar webmaster makaleleri paylaşmayı kaldığımız yerden tam gaz devam ediyorum. Bugün sizlere çok bilinen ama kolay kolay elde edilemeyen backlink alma yollarına bir göz atalım ne dersiniz? İlk önce hazırladığım backlink listemi sizlere sunayım.


  Arkadaşlar dosyada pagerank 1 ve pagerank 7 arası bloglar yer almaktadır.

Backlink


. Bu bloglara yorum yaparak backlink alabilirsiniz. Bloglara yorum yapılırken dikkat edilmesi gereken kurallar da vardır. Bu kurallara biraz göz atalım.

• Bloglara yorum yapılırken Adı/Url şeklinde yorum yapınız.
• 3 adet blogunuzun başlığıyla ilgili kelime ya da kelime grupları belirleyiniz.
• Belirlediğiniz bu kelime gruplarına 1 adet link belirleyiniz. Bu link ana sayfanızın linki olabilir.
• İlk çalışmanızda 1 kelime üzerinden çalışma yapınız.
• Sadece 1 kelime üzerinden yapılan çalışmalar ileride spam tehlikesi oluşturabiliyor. Bu sebepten 3 adet kelime grubu belirledik. Sırayla bu 3 kelime grubuyla çalışmalarınızı yapınız. İlk 3 ay 1 kelimeyle, ikinci 3 ay diğer kelimeyle, üçüncü 3 ay diğer kelimeyle ama arada diğer kelime gruplarıyla da çalışan. Karışık çalışın ama bir düzen içerisinde olmalı. 100 tane yorum yapıyorsanız. Normal de çalışmanız gereken kelimeye 80 yorum diğer iki kelimeye 10'ar yorum atabilirsiniz. Bu tahmini rakamlardır. Oranı siz belirleyin. En az 1 kelimeye %70 oranında çalışmaya gayret gösterin. Diğer iki kelimeye %30 kalıyor. Bu dağılımı siz de belirleyebilirsiniz.
• Eğer siteniz çok yeniyse çalışma yapmanızı önermiyorum. Spama düşme ihtimaliniz çok yüksek. Tek yapmanız gereken zaman geçirmek. Domain adınız biraz yaşlandıktan sonra ve site yavaş yavaş yerine oturmaya başladıysa işlemlere başlayabilirsiniz.
• Yorum atarken dikkatli olunuz. Makaleyi okumaya özen göstererek yorum atınız. "Teşekkürler, süper, çok güzel..." gibi yapılan kısa yorumlar çok gereksiz ve hiç bir yararı olmayan yorumlardır. Uzun ve anlamlı yapılan yorumlar hem backlink olarak blogunuza elde etmekle kalmayıp o yorumdan ziyaretçi de çekebilirsiniz.
• Yaptığınız yorumlar blogunuzun marka değerini etkileyen etkenlerden sadece bir tanesidir. Yorumlarınız sizi ve blogunuzu temsil ediyor. Ona göre dikkatli olunuz bu konuda.
• Her gün çok sıklıkla yorum atmayınız bloglara. Bir günde en fazla 20-30 arası yorum atınız.
• Yorum yaptığınız blogların sizin sektörünüzde olmasına dikkat ediniz. Webmaster blogu olan bir insan film sitesine yorum yaparsa oradan ekmek beklemesin. Fayda beklemeyin. Sektörünüzün en güçlü bloglarına yorum yapmaya özen gösteriniz.
• Program tarzı yaptırdığınız yapay yorumları kesinlikle tavsiye etmiyorum. Black Hat Seo yapmak hedefimiz değil. White Hat Seo yaparak doğal backlink kazanmak istiyoruz ki emeğimizin karşılığını alabilelim. Sektördeki gereksiz hiç bir işe yaramayan programları kullanarak yaptırdığınız yapay yorumlar sizin spama düşmenizi sağlar. Bunun sonuçlarını göz alabiliyorsanız bile yapmayın. Kesin test edilmiş bir deneyler var.

Webmaster


  Peki hocam sadece bloglara yorum yaparak mı backlink alabiliriz? Biraz da bu konu üzerinde duralım. Backlink almanın binlerce yolu vardır. Ama sizlere sadece test edilmiş ve gerçekçiliği kanıtlanmış bilgileri sunacağım. Bu konuda her şey domain yaşınıza ve sitenizin durumuna bakıyor. Siteniz çok yeniyse kaldıramaz bunları ve direk spam! Arama motorları tarafından sandbox bile yiyebilirsiniz yapay backlinkler yüzünden. Sosyal medyayı kullanarak backlink alabileceğinizi söylemiş miydim? Hemen değinelim o halde.

 Facebook
 Pinterest
 Digg
 Twitter
 Instagram
 Tumblr
 Youtube
 Google Plus
 FriendFeed

  Yukarıda sosyal medya ağlarının kendi sektörleri üzerinden en güçlü rakiplerini görüyoruz. Bunların her birinde en az 1 adet hesabınız olması gerekiyor. Beklemeden hesaplarınızı açın. Hesaplarınızı açarken blogunuzun başlığını kullanarak açmanız gerekiyor ki faydasını görün. Webmaster blogu adından bütün sosyal medya ağlarında hesabım var ve çok faydasını görüyorum. Her makale paylaştığınız da sosyal ağları kullanarak linkleri paylaşınız. Linkleri paylaşırken dikkat etmeniz gereken kurallar var. Bu kurallardan bahsedelim biraz.

Goo.gl gibi url kısaltma servislerini kullanabilirsiniz.
• Link paylaşırken yanında  konu hakkında 1 paragraf  yazı olmasına dikkat ediniz.
• Sadece link kısaltma servisleriyle kısalttığınız url adreslerinizi paylaşmayacaksınız. Blogunuzun adresi ile birlikte kısaltma işlemini yaptığınız linki de kullanacaksınız. Her ikisini beraber paylaşacaksınız.

  Evet arkadaşlar sosyal ağları nasıl kullanmanız gerektiği hakkında da bilgi sahibi oldunuz. Sosyal ağların gücünü bilmeyen kaldı mı aranızda?


  Üstte yer alan iki adet makaleye göz atabilirsiniz. Sosyal medya hakkında her şeyi bulabileceğiniz makaleleri daha önceki aylarda yazmıştım. Webmaster blogumda bunlara benzeyen onlarca makale mevcut. Kafanıza takılan soruların cevaplarını rahatlıkla bulabilirsiniz.


Etiketler
Paylaş

Önceki Yazı
Sonraki Yazı
Marques

Yazar

Göz At

58 yorum:

 1. katılıyorum dediklerinize en doğru şekilde backlink bu şekilde alınmalı yoksa yazdığınız gibi sandbox düşebilir ve filtreye takılabiliriz.Ek olarak sosyal medyanın seo üzerinde çok fazla etkisi var google buna çok fazla önem gösteriyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Emre Bey.

   Sil
 2. Dikkatlice okudum ve uygulamaya çalışacagım.Backlink in fazlaca alınması başa bela da olabilir.Yeni siteler ilk önce sitelerini yeni içerikle donatmalılar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Batuhan Bey.

   Sil
 3. Backlink çok önemli gerçekten. Google çok fazla önem veriyor. Hele de bizim gibi fragman sitelerinde acayip lazım birşey.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Fragman Life.

   Sil
 4. belirtmiş olduğunuz gibi az içerikli, az hitli sitelerin sosyal medyayı kullanmaları avantajlı. backlink paketleri tez zamanda yükseltip tez zamanda düşürüyor..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim. Yorumunuza katıldığımı belirtmek isterim.

   Sil
 5. Gerçekten doğru bir haber ve tavsiye edilebilirde fakat backlinkler çok değişken bir özelliktelerdir...İlk yayınlarında yükselme görülür fakat gerileme hızlıca artmaya başlar ama konu güzel sağol.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Gürkan Bey.

   Sil
 6. Sosyal Ağ sitesi gerçekten çok iyi backlink kaynakları. Bunun yanında sitenizde kullandığınız bazı sosyal imleme eklentileri de otomatik imleme yaparak backlink kazanmanızı sağlar. Bu söylediğim wordpress kullanıcıları için geçerli. Blogger arkadaşlarımız feedburner hesabını twitter'a bağlasın, twitter hesabını da facebook'a bağlasın böylece facebook ve twitter da otomatik imleme yapmış olurlar. Anlatılan bilgiler çok yararlı, teşekkürler ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Nurettin Bey. Sosyal medya hakkında yazmış olduğum konulara göz atabilirsiniz.

   Sil
 7. Sosyal ağ sitelerinden çok iyi backlink alınıyor. Yaralı bir yazı olmuş. Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Anıl Bey.

   Sil
 8. Sosyal İmleme hem basit hemde çok etkili alexayı da düşürüyor , çok yararlı bir yazı olmuş teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Utku Bey.

   Sil
 9. Dedikleriniz sonuna kadar doğru hocam çok haklısınız bu konuda böyle bir makale için size teşekkür ederim :) Bilmeyenler içinde yararlı olmuştur umarım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Kazım Bey.

   Sil
 10. Hakan bey, öncelikle seo hakkında bu girişimlerinizi takip etmekteyim yeni bir webmaster olduğunuz aşikar . Yada bu işin içinde uzun zaman olasınız bile webmaster bilginiz yeni başlayan bir webmaster ile aynı hemen hemen. Sadece daha fazla konuyu biliyorsunuz , tecrübeniz daha fazla. Tamam tüm bunlara uyuyorsunuz seo konusunda fakat seonun temel yapı taşına "Site Ziyaretçi"lerini hiç anlamıyorsunuz. Mesela örnek verecek olursam eğer, orada pr si yüksek bloglar hakkında yazı yazmışsınız link alın falan demişsiniz ama 1 tane bile pr li bir bloğun linkini paylaşmamışsınız. (Not : buraya not yazmamın sebebi bu forumda yeni başlayanlar olabilir nofollow olarak paylaşmamışsınız.) onun dışında sitenizdeki hiç bir linke basılmıyor. Bunu sitenizin makalelerinin çalınmaması için yapıldığını diyebilirsiniz tamam hak veriyorum fakat ben bile bir webmaster olmadığım halde şu linklere kod penceresi açılarak link verilebileceğini biliyorum. Onun dışında üstte bir yerlerde hd film izleme sitelerinden bahsetmişsiniz , buna karşılık allta footerda linkini aldığınız film sitesinin linkini paylaşabilirdiniz. Uzun lafı kısası bilginizi tam anlamı ile kullanmıyorsunuz , seonun temel yapı taşını ınutuyorsunuz. Daha dikkatli, daha özeli yazınız lütfen

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu tarz eleştirili yorumları yaptığınız için siz ziyaretçilere teşekkür ediyorum.

   Yaklaşık 7 yıldır bu işin içerisindeyim. Blogum yeni başlayanların el kitapçığı gibidir. He bu arada tasarım veya kodlarla ben ilgilenmiyorum. Ekibimizdeki 2 arkadaş ilgileniyor. Onlar uygun görür ise yapılır ya da yapılmaz.

   DipNot: Bütün linklere tıklanabiliyor. Sorun sizde sanırım. Bu arada pr1-pr7 arası backlink kaynaklarını paylaştım. Sorun yok gibi şuan :).

   Sil
 11. Çok doğru bir konuya değinmişsiniz.En faydalı backlink doğal backlinktir.Etkisi de büyüktür.Backlink listeniz için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 12. Teşekkürler.Çok yararlı bir paylaşım.Bende google url kısaltma servisini kullanarak sosyal paylaşım sitelerinde paylaşıyorum.Yoksa spam :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuza katılıyorum ve ayrıca teşekkür ederim Anıl Bey.

   Sil
 13. Sosyal imlemede index ve backlink anlamında çok önemli bir yer kaplıyor. Yazınız gayet başarılı ve akıcı olmuş tebrikler hocam.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim İbrahim Bey.

   Sil
 14. Gerçekten Yararlı Bir Bilgi Backlink Gerçekten Önemli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Taner Bey.

   Sil
 15. çok şükür bizim sitede murat bu konularla ilgilendiği için sorun olmuyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Umut Bey.

   Sil
 16. Türkiye'de sizin gibiler sayesinde bizim gibiler de gelişiyor teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Ferhat Bey.

   Sil
 17. Sosyal medyanın backlink için bu kadar yararlı olduğunu bilmiyordum yardımınız için teşekkürler artık ağırlığım sosyal medya

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Enes Bey.

   Sil
 18. Sadece bloglara yorum yaparak ve sosyal medya'yı kullanarak backlink kazanmaya çalışıyorum. Ayrıca yorumlama yapılırken çok dikkat edilmeli , çöp siteye yorum yapmak ile farklı sektördeki sitelere yorum yapmaktan bir farkı yok.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim İsmail Bey.

   Sil
 19. Baclink bir web sitesi için çok önemli bu durumu para kazanmadanda yapabiliriz örneğin yorumlaşarak pr li sitelerden baclink alabiliriz hem sitemizi google sever hem üst sıralara çıkarız

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Serkan Bey.

   Sil
 20. Backlink'de verilirken özgün makale kullanmaya dikkat etmeliyiz.

  YanıtlaSil
 21. Backlink olayında çok fayda gördüğümü sötyleyebilirim.

  YanıtlaSil
 22. Yazılarınızı yeni gördüm ve bir çırpıda okumaya başladım gayet açıklayıcı ve yararlı yazılar olmuş. Teşekkürler takibinizdeyim.

  YanıtlaSil
 23. Teşekkürler dostum sayende yorum yazarken bile link alıyorsuz senden : )

  YanıtlaSil
 24. Dostum hakkını nasıl ödeyeceğiz, gerçekten siten bilgi vermek için kurulmuş, besbelli !

  YanıtlaSil
 25. Çok yararlı bir yazı olmuş, ellerine sağlık. Benim sormak istediğim bir şey var. Mesela sosyal medyada içerik paylaşımında belli bir kriter var mı? Demek istediğim, örnek olarak film sitelerinde yeni eklenen bir filmi anlık mı paylaşmalıyız, arka arkaya paylaşırsak spam'e girer mi?

  YanıtlaSil
 26. siteniz iyi takipçilerinden yazılarınızı da beğenerek okuyorum.başaraılarınızın devamını dilerim hocam..

  YanıtlaSil
 27. eline sağlık güzel sade bir anlatım olmuş...

  YanıtlaSil
 28. aslında sosyal medyayı arama motorlarının bu kadar önemsemesinin nedeni arama sonuçlarında ziyaretçilerine en ilgili sonuçları gösterebilmek. yani bu mantıkla özgün içerikli sitelerin er ya da geç arama motorları tarafından hak ettikleri sıralamaya layık görülecekleri bir gerçek. ne kadar özgün ve kaliteli içerik sunarsanız o kadar üstte olursunuz. teşekkürler.

  YanıtlaSil
 29. Gerçekten helal olsun araştırıp bizlerle paylaştığınız için yararlı bilgiler

  YanıtlaSil
 30. güzel paylaşım için teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bencede güzel paylaşım tabela ile alakalı güzel bilgilerde www.erkatabela.com adresinde mevcut

   Sil
 31. Güzel bir paylaşım emeğinize sağlık

  YanıtlaSil
 32. valla aradım makaleler buldum buarada ya helal Me Force

  YanıtlaSil
 33. teşekürler anlatımın için

  YanıtlaSil
 34. Bilgilendirme için çok teşekkür ederiz. Sayenizde eksiklerimizi, yanlışlarımızı görmüş oluyoruz. Sizin gibi insanlar iyi ki var. Başarılarınızın devamını dileriz :)

  YanıtlaSil
 35. Bazı yazılar vardır ne kadar zaman geçse de asla eskimezler. Şu yaptığınız yazı çalışmasından hala birşeyler öğrenebiliyoruz. Çok teşekkür ederiz.

  YanıtlaSil