Menu

Temelinizi Güçlendirmenin Üç Adımı

  Merhaba değerli takipçilerim. Bir çok sitenin başını yakan temele bir göz atalım ne dersiniz? Temel her işin önemli bir başlangıcıdır. Çok geçmeden temeli güçlendirmeniz pozitif yönleriyle sitenize etki edecektir. Her zaman es geçilen bu işlemin bir an önce başlangıç adımlarını atalım. Her şey sizin elinizde. Sağlam temellendirilen binayı yıkmak zor olur. Temelinde malzeme çalmak o binanın başlamadan bitmesine sebep olabilir. Genellikle ritmi bu şekilde olmuştur. 


üç adım


Planlama Yapmayı Es Geçmeyin.

  Siteyi kurmadan önce planlama yaparak sitenizi başlamadan ruhani temelini geliştirmiş olursunuz. Şuan rehavet gören sitelere genel anlamlarıyla başlangıç adımlarına ( temellerine ) kadar inip inceleme yapalım ki konunun ciddiyetinin farkında olunuz. Zaman zaman makalelerimi paylaştığım webmaster blogumu ele alalım.
Blogumu kurmadan ilk önce yaptığım tek şey planlama yapmaktı. Kim ne der? Nasıl bir tema seçmeliyim? Neler yazmalıyım? Nasıl ziyaretçi kazanabilirim? Takipçileri nasıl arttırabilirim? Gibi soruları bir kenara itmekten başlamıştım ilk olarak. Ortada ele alınan bir site olmadan bu soruları sormak size negatif enerji verir. Kafanızı sadece bu sorulara yorarak asıl yapmak istediğiniz işleri aksatmış olursunuz. Bu düşüncelerden ve gereksiz sorulardan kurtulduğunuzu varsayarak yazıma devam ediyorum.

  Elinizde bir kağıt olsun. Bu kağıda aklınıza yapacağınız projeyle ilgili ne gelirse yazın. Düşünceyi beğenmemezlik yapmayım yazın sadece. Bunlar; Sitenizin adı, hakkında bilgi, ne yapmak istediklerinizi, logosuyla ilgili düşüncelerinizi, hatta bazı yazarların sizi etkileyen sözler de olabilir. Eleştirmeden sorgulamadan yazın. Planlamayı yapmak için parlak fikirlere ihtiyacınız olacaktır. Parlak fikirler de sadece düşüncelerden meydana gelir. Düşüncelerinizi es geçmeyiniz. Onlar sizinle olmuştur ve olmaya da devam edecektir. Bütün fikirlerinizi, düşüncelerinizi eleştiriye dahil göz önünde bulundurmanız gerekir. Eleştirilmekten korkarsanız düşünce kapasitenizi azaltmış ve etkilemiş olursunuz. Bu konuda biraz fazla yazmış olabilirim ama bu da sizin konu için öneminizi görmenizi istediğimden. Projeyi yada siteyi popüler olmak için açmayınız. Baştan hata yaparsınız kesinlikle. Büyük düşünün ama asla popülerliği rehavet görmeyi düşünmeyiniz. Bu fikirler sizi yolunuzdan ve yapmanız gereken işten saptırır. Hedeflerinize koşar adımlarla ilerleyeceksiniz. Bu doğal olarak sizin hakkınızdır. Ama eğer başlangıçta koşarak ilerlemeyi düşünürseniz bir koşucu gibi yorulacaksınız elbet ve o yorulduğunuz yerden kalkmakta zor olacaktır. Hele ki bir site ise bu. 


Temeli Güçlendirmenin Üç Adımı.

Bu üç adımı detaylı bir şekilde anlatacağım. Sizin için elbette daha iyisi olacaktır. İlk adımdan başlayalım.

1. Adım: Siteyi kurmadan önce planlamayı yapınız. İlerde çekeceğiniz sıkıntıları bile düşünün. Bu durumlarda neler yapacağınızı nasıl davranacağınız da dahil. Sitenin içeriğine, temasına, görselliğine geçmeden önce fikriniz olsun. Bu saatten sonra genel blog veya forumlar pek rağbet görmez. O yüzden yapacağınızın işin bir dalı olsun. Blogumun dalı webmaster makaleleri üzerine siz de bu şekilde en ince kategorisine kadar inip bir dal seçmelisiniz. Planlama yapmaktan kastımı anlamışsınızdır. Planlama temelinde temelidir bir nevi. O yüzden planlamadan bu işe kalkışmayınız baştan tökezlersiniz. 

2.Adım: Büyük düşünün büyük oynayın. Büyük düşünerek yapacağınız işin de kalitesini ve hedeflerinizi arttırıp gerçek hedeflere doğru yol almaya başlayabilirsiniz. Asla kendinizi ve sitenizi ya da projenizi küçümsemeyiniz. Bu işe para kazanmak için çıkarsanız tökezleyebilirsiniz bu içten bile değil. Para kazanmak için projelere ortak olmayın. Kendi projelerinizi kendiniz yapmaya çalışın ki asıl hedeflerinize kavuşabilirsiniz. Hedefleri yüksek olan insanın düşünceleri de geniş ve kapasite sınırı yoktur. Bu yolda hiç yorulmadan usanmadan koşabilir. Ama başta yürümek şartıyla tabii ki. Yavaş yavaş başlayarak büyük bir ritmi tutturmak sizlerin elinde. Bir çok kişisel gelişim veya başarı öyküleri kitaplarında geçer bu söylediklerim. Bence başarı öyküleri tarzı kitapları okumanız sizin yararınıza olur tabii. Bu tarz kitaplar sadece bir anlık öz güveninizi ve hızınızı arttırabilir ama bir anlık olaydır maalesef. Büyük düşünmek sizlerin elinizde. Düşünceleri değerlendirmek ve gerçekleştirmekte öyledir keza.

3.Adım: Fikirlere Değer Verin. Kafanızda kurmuş olduğunuz düşünceleri başkalarıyla paylaşmaktan çekinmeyiniz. Fikrin ilk hayat ile buluşma evresinde fikirleri başkalarıyla paylaşma kavramı yer almaktadır. Fikirlerinizi ve düşüncelerinizi değerlendirebileceğiniz mevkilere veya bireylere paylaşın. Başkalarının fikirlerini önemseyin ve bu fikirleri değerlendirmeden geçmeyiniz. Belki aradığınız altın nokta bunlarda olacaktır. Altın vuruşu yapmak için acele etmeyiniz. Önemli olan altın vuruşu yapabilmektir. 


fikir


Arkadaşlar makalemi bitirmeden sizlere büyük bir sevincimi ve başarımı açıklamayı unutmadım. Blogum pagerank değeri 4 olmuştur. Bu aralarda güncelleme yapan Google Pagerank sistemi blogumu es geçmediği için şükranlarımı ve teşekkürlerimi sunuyorum. 

Esen kalın.
  
Paylaş

Önceki Yazı
Sonraki Yazı
Marques

Yazar

Göz At

22 yorum:

 1. Ben Sitemi Kurarken Hiç Plan Yapmadım Ama Başka Benim Adımda Bir Site Olmadıgı İçin Kolayça Googleda Bulundum Ama Plan Çok Önemli Şimdi Forum Sitesi Planları Var . Bu Seferkini Planlayıp Yapıcam Makale İçin Sağol :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ediyorum.

   Sil
 2. Aslında plan gerçektende çok önemli eger planını programını yapmadan site yapımına girişilirse %10'luk bile başarı alamaya biliriz fakat planını ayarlayıp işte plan derken hangi kategoride olacak ana başlıkları ne olabilir temasından tut herşeyine kadar bir plan yapılması gerekiyor gerçektende çok güzel bir yazı olmuş sizi takip etmemim tek nedeni bu tür makaleleriniz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değerli Furkan Bey.

   Yorumunuz için ayrıca çok teşekkür ederim.

   Sil
 3. Plan bence çok mantıklı herkezin okuması gerekir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herkez = Herkes olacak sayın okurum.

   Yorumunuz için ayrıca teşekkür ediyorum.

   Sil
 4. kişisel değilde belli bir kitleyi ilgilendiren siteler açarken plan ve program önemli hale geliyor.
  yazınız için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Makalem genel kapsamlı yazılmıştır. Kişisel, genel, projeler, blog, forumlar gibi bir çok tür alan için yazılmıştır.

   Yorumunuz için ayrıca teşekkür ediyorum.

   Sil
 5. Bu işlerde daha yeniyim başlayalı 3-4 ay olmamıştır bile pek planlı hareket etmiyodum artık daha planlı hareket etmeye çalışırım. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blogumun 1000.yorumunu atmışsınız. Tebrikler :).

   Yorumunuz için de ayrıca teşekkür ediyorum.

   Sil
 6. Bir işe planlı başladıktan sonra zaten gerisi gelir. Gayet okunaklı ve güzel yazı. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Onur Bey.

   Sil
 7. Plan her şeyin başlangıcıdır, ayrıca büyük düşünmeliyiz ona ulaşamaksak bile iyi yerlere gelebiliriz. Güzel bir yazı olmuş, tebrikler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "Büyük düşünen büyük oynar."
   Ayrıca yorumunuz için teşekkür ederim Hale Nur Hanım.

   Sil
 8. plan olmadan hiç bir şeye başlayamayız zaten yararlı bilgi olmuş

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Halis Bey.

   Sil
 9. Öneri için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Ahyan Bey.

   Sil
 10. Bu planları uyguluycağım teşekkürler. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Berk Bey.

   Sil
 11. Denemeyi düşünüyorum saolun :)

  YanıtlaSil
 12. Gerçekten harika ve faydalı işe yarayacak bilgiler var sitenizde
  bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim
  konularınız ve paylaşımlardaki bilgileriniz güncel
  Çok teşekkür ediyorum
  bütün çalışanlarınıza başarılar ve kolaylıklar diliyorum
  iyi çalışmalar

  www.binbiryol.com

  YanıtlaSil