Menu

Kepçe Kulağa Eşlik Edebilecek Diğer Problemler Nelerdir?

kepçe kulak

Kepçe kulak problemi, genellikle kişilerin hayatlarının başından itibaren onları sosyal ve fiziksel olarak rahatsız eden bir durumdur. Uzmanlar, özellikle okul çağı öncesindeki çocukluk döneminde, bu problemin basit bir operasyonla giderilmesini tavsiye ediyorlar. Ama kepçe kulağa eşlik edebilecek diğer problemler nelerdir?
Kepçe kulağa eşlik edebilecek diğer problemler nelerdir? Kulak gelişimi, annenin hamileliği süresince devam eder. Bu süreç zarfında; gelişim bozukluğunun başlama zamanı ne kadar erkense, oluşan bozukluk durumu ya da gelişim geriliği de o denli ilerlemiş olmaktadır. Hamileliğin 3 ve 6. haftaları arasında kulak, esas şeklini almaktadır. Kulağın şekli, 20. hafta sonunda da, erişkindeki şekline kavuşmaktadır. Bundan sonra ise kulak, doğum sonrası 3 yaşına kadar gelişimini sürdürmektedir. Yani kulağın tamamen oluşmadığı ya da şiddetli deformitesi, hamileliğin ilk 7 haftasında ortaya çıkmaktadır. Daha hafif deformiteler ise 7 – 8. haftadan sonra oluşmaktadır.
kepçe kulak

Kepçe kulağa eşlik edebilecek diğer problemler nelerdir? Kepçe kulağa eşlik eden diğer problemler genellikle, kulak kepçesinin etkilenme oranı doğrultusunda artar. Yani kulak kepçesinin şekil bozukluğuna dış kulak yolunda tam tıkanıklık ya da daha hafif gelişim geriliğinin yanı sıra orta kulak kemikçiklerinde yapışıklıklar, gelişim anormallikleri veya iç kulak anomallikleri de eklenebilir. Ayrıca yüksek oranda yaşanan problemlerden biri de, yüzde gelişim geriliği anormalliğidir. Ancak, çok da belirgin olmadıkça konunun uzmanı dışında genellikle fark edilemez.
Kepçe kulak estetiği ile bir eşlik edebilecek diğer problemler nelerdir? Kulak kepçesindeki deformite durumu, sadece olması gereken açıların oluşmamasına bağlıysa yani kafaya uzaklık derecesi fazla ise; kulakla ilgili diğer yapıların gelişimi genellikle normal durumdadır. Ama kulak kepçesindeki gelişim bozukluğu fazlaysa, genellikle bunun yanında çocuğun işitmesiyle ilgili problemlerin oluşma olasılığı yüksektir. Kesinlikle göz ardı edilmemesi ve incelenmesi gereken bir konudur. Bu durumdaki çocuklarda veya yetişkinlerde işitme durumunu da değerlendirmek gerekir. İşitme problemlerinin eşlik ettiği durumlarda ailesel geçiş yani genetik daha belirginken, izole kepçe kulak durumlarında ise kalıtsal özellik daha az etkilidir. Ayrıca hamilelik döneminde geçirilen kızamık hastalığı ve bazı yan etkisi bulunan ilaçların kullanımı da bunlara sebebiyet verebilmektedir.
Detaylı bilgi için tıklayınız
Op Dr Ali Mezdeği
Paylaş

Önceki Yazı
Sonraki Yazı
Marques

Yazar

Göz At

1 yorum:

  1. kepçe kulaklı birisi olarak bu yazdığınız değerli bilgiler için teşekkür ediyorum

    YanıtlaSil