Menu

Blog Sahiplerinin Yaptığı En Büyük Hatalar

blog
  Merhaba webmaster bankası okuyucularım. Siz değerli takipçilerimiz, yeni makale ile karşınızdayım. Aldığım sorular üzerine makaleyi yazma gereği duydum. Bir çok blog sahipleri blogun asıl amacının dışında işler yaparak bir yerlere gelmeye çalışırlar. Tabii bu süreçte bazı hatalara düşmektedirler. Çoğumuz bu hataları yaptık lakin hatalardan ders çıkaranlar da oldu hala devam edenler de... Bizler bu hatalardan ders çıkarmayı öğrenmezsek çok sıkıntı çekeriz. Blog sahipleri ve yazarlarının düştüğü başlıca hatalara göz atalım ne dersiniz? Belki içlerinde yaptığınız hataları keşfedip ders çıkartırsınız. Makaleyi yazma amacım da buydu. Hatalardan ders çıkartmayı öğrenerek siz değerli blog sahipleri bloglarınızı daha iyi yerleri taşımanıza az da olsa katkıda bulunmak istiyorum.

blog
   Blog yazarlığı yapmak zor iştir. Blog yazarı olmak isteyen bir insanda emek,hırs ve öğrenme isteği olmak zorunda. Blog yazarlığı konusu ile makalenin ne anlamı var? diyeceksiniz. Blog yazarlığı yapmayı tam olarak beceremediğimiz için zaman zaman bu hataları yaptık. Blogun ne işe yaradığını? İnsanlara nasıl hizmet etmemiz gerektiğini? gibi blogun asıl amacı hakkında yeterli bilgiye sahip olamadığımız için hata yapmaya her zaman elverişli oluyoruz. Blog, forum platformu gibi kopyalama yapıştır yapılan alıntı konuların paylaşıldığı bir platform hiç bir zaman olmamıştır. Blog benliğinizi temsil ediyor. Blog sizin sanal ortamdaki karakterinizin bir yansıması olarak düşünün. Siz benliğinizi başkalarını taklit ederek oluşturmaktan mı yanasınız? Çoğunuzun "Hayır" dediğini duyar gibiyim. Blogumuzu da öyle yapmayalım öyleyse? Alıntı konulardan uzak bizi yansıtan bizi temsil eden makalelerin olduğu yani bizim duygularımızın da azda olsa yer bulduğu bir platformu kurmaya ne dersiniz? Tabii bunları yapmak o kadar da zor değil. Ama "ZAMAN" istiyor. Zaman ile birlikte sabır. Ne kadar sabırlı olursak o kadar iyi iş yapabiliriz. Acele işe şeytan karışır diye boşuna dememişler. Her iş böyledir. Sabır ve zaman ister. Biz zamanı iyi kullanarak için sabrımızı da katarak işlerimizde başarılı olabiliriz. Ama bunları yaparken hırs ve öğrenme isteği de olacak bir insanda. Ya hocam bunları biliyoruz bize asıl makalenin amacını söyle neymiş bu hatalar? benzeri cümleleri söylediğinizi duyar gibiyim. Blogun asıl amacını nasıl yaratmamız gerektiğini öğrenmediğimiz sürece bu işte başarılı olmamız imkansıza yakındır. Blogun özgün olması en gereken konudur. Blogun özgün olacak arkadaş. Çalma çırpma, alıntı konulara gerek yok. Blogunda böyle işlere izin vermeyeceksin.

Blog ile özgünlük arasında bağıntıyı anlatan bir makalemiz var. Göz atmak isterseniz; Blog'da Alıntının Ne İşi Var? adlı makalemizi okuyarak bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz. Piyasada bir çok blog birbirine benzerdir. Nedense bu tip bloglar tutulmuyor. Aynı konuyu binlerce blog farklı farklı şeyler ekleyerek anlatmış. Ama işin amacı hep aynı. Böyle blogların tutulması çok nadir görünen bir durumdur. Biz de bu işe dikkat ederek blogumuza bizi yansıtan bir tarz yaratmalıyız. Bu tarzı nasıl yaratırız? Tarz yaratmak hem kolay hem zor iştir. En basitinden ziyaretçiyi yormayan bir tema her zaman birinci plandadır. Basit bir tema bulmak ile başlayabiliriz. Basit ama hoş olacak tema. Çok da basit olmasın biraz özelliği olsun. Genellikle bu sıralar turuncu, mavi ve kırmızı renkteki temalar meşhur. Sizlere turuncu bir temayı öneririm. Tabii ne demiştik başta? Sizin benliğinizi yansıtır blogunuz. Siz nasıl isterseniz öyle davranın tema konusunda. Ama dediğim gibi sade tema her zaman rakiplerinizden önde olmanızı sağlar. Temayı hallettik diyelim. Sadece tema ile tarz olacağınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. İçerikleriniz ilgi çekici olmalı. En önemlisi de başlık. Başlığı ilgi çekici yazmaya özen gösterin. Bir tavsiye; Başlığı makaleyi yazdıktan sonra yazın. Eminim ki çok daha ilgi çekici ve makaleyi yansıtan başlık bulacaksınız. Makale yazma diliniz de farklı olsun. Bilirsiniz uzun makaleler pek okunmaz. Sadece göz gezdirilip geçilir. Siz makalenizi ilgi çekici bir şekilde yazın. Okuyucuyu makaleden ayırmayın. Okudukça okuyası gelsin. Bunu yapmak sizin yeteneğinize bağlı. Makale yazmanın da bir çok kuralı var. İmla kurallarına ve noktalama işaretlerine önem göstermeniz şart. Bariz hataları ayıklamanız gerekiyor. Her makalenizde en az 2-3 tane resim bulundurun. Çok faydasını göreceksiniz. Makaleniz tabii özgün ve uzun olacağından arama motorları size tolerans sağlayacaktır. En az 350 kelime bir makale kısa sürede index alırken; 50 kelimelik kısa bir makalenin index alması çok zordur. Makalenizin en az 350-400 kelime olmasına özen gösterin. Uzun makale yazmak şart değil. Ama uzun makaleler teknoloji, sosyal medya ve internet bloglarında önemlidir. Uzun makale yazmak siz blog sahiplerinin işine gelir. Sizi rakiplerinizden bir adım önde götürecektir. Kişisel blogu olanlar ise makale yazmaya hiç dert etmesinler. Dilediğiniz gibi yazın makalenizi. İmla ve noktalama işaretlerine dikkat ediniz yazar iken.

 Kişisel Blog sahipleri için eskiden yazmış olduğum bir makalem var oraya bakarak daha çok bilgi sahibi olabilirsiniz. Kişisel Blog Nasıl Olmalı?Güncellik... Bugün pek söz etmedik bu konuda ama değinmeden geçemeyeceğim. Güncellik bir blogun diğer bloglardan en önemli artısı ve eksiğidir.  Blogunuzun bir ritmi olsun. Bazıları günde 10 makale paylaşırken diğeri 1 makale paylaşır. Bazısı haftada 1 makale bazısı hafta da 3 makale. Ama hep bir ritim vardır. Siz bu ritmi tutturursanız ziyaretçiniz de bu ritme alışması beklenir. Okuyucunuz bu ritme alıştığı zaman sizin için pozitif yönde bir iş olacaktır. Yazılarınız daha fazla okunacaktır. Çünkü sizden beklenen günde oradasınız ve okuyucularınıza bir yazı sundunuz. Böylece mükemmel bir kitleye sahip olabilirsiniz. Güncellik arama motorları tarafından da özgünlük kadar önemlidir. Hedefimize ulaşmakta sıkıntı çekmeyiz bunları yapar isek. Blogger alt yapısına sahip olan sitelerin özel bir seo çalışması yaptırmasına yahut yapmasına hiç gerek yoktur. Zaten blogger alt yapısına sahip olduğundan dolayı hazır bir seo geliyor. Seo çalışması yapmak için uğraşarak asıl amacınız olan blogunuzu unutmayın.

blog
   Makale biraz uzun oldu sanırım. Fazla uzatmadan bitiriyorum. Erinmeyip okuyan takipçilerime veya yeni
ziyaretçilerime teşekkür ediyorum. Blog sahipleri, hepinize başarılar ve iyi bloglamalar.
Paylaş

Önceki Yazı
Sonraki Yazı
Marques

Yazar

Göz At

80 yorum:

 1. çok faydalı yazı olmuş , faydalanacak çok insan olduğundan eminim bende dahil :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Makaleleri sizler için yazıyorum. Umarım faydalanacak olanlar da en ince ayrıntısına kadar okuyup öyle faydalanırlar.

   Sil
 2. Makale güzel olmuş okumaya yeni başladım. Çok uzun olmuş ama içinde önemli bilgilerin olduğu çok belli. Teşekkürler umarım daha iyi yerlere geliriz hep birlikte.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için öncelikle teşekkür ediyorum. Sizlere yardımcı olabilmek için elimden geldiği kadarıyla yazıp çiziyorum. Umarım daha çok kitleye ulaşıp yardımım dokunur.

   Sil
 3. Makele çok güzel olmuş. Çok teşekkür ediyorum. Bloglarda tarzın bu kadar önemli olduğunu bilmiyordum. Tekrar sağol.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tarz rakiplerinizden bir adım önde olmanızı sağlıyor. Bunu makalemde daha ayrıntılı bir biçimde anlatmıştım. Yorumunuz için teşekkür ediyorum.

   Sil
 4. Dediklerinize katılıyorum. Bir yerde kafam karıştı. Makale yazarken neden uzun makale yazmalıyız. Kısa makaleler yazınca olmuyor mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Makalemde " En az 350 kelime bir makale kısa sürede index alırken; 50 kelimelik kısa bir makalenin index alması çok zordur. Makalenizin en az 350-400 kelime olmasına özen gösterin. Uzun makale yazmak şart değil. Ama uzun makaleler teknoloji, sosyal medya ve internet bloglarında önemlidir. Uzun makale yazmak siz blog sahiplerinin işine gelir. " bölümünü tekrar okumanızı öneriyorum.

   Ek olarak; Makaleyi uzun yazmak sizi geliştirdiği gibi okuyucularınızın sitede durmasını da sağlayabilirsiniz.

   Sil
 5. Gerçektende Güzel Konu Seçmişsin Teşekkürler Hatalarımızı Düzeltecegiz insallah

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. Umarım düzeltirsiniz :)Erinmeden okuduğunuz için ayrıca teşekkür ediyorum.

   Sil
 6. Çok işime yaradı saolun.Paylaşımlarınızın devamı dileğiyle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ediyorum. Buna benzer 56 tane makalemiz vardır. :) Umarım bu sayı 100 lere çıkar.

   Sil
 7. uzun bir yazı ama okunması gerenek de bir yazı uzunluğu sizi korkutmasın blog sahipleri mutlaka okumalı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ediyorum.

   Sil
 8. Çok güzel paylaşım . tşk.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. :) Yorumunuz için ben teşekkür ediyorum.

   Sil
 9. Teşekkürler bu faydalı döküman için gerçekten akıcı bir yazı olmuş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumun için ben teşekkür ederim Volkan abi. :) Erinmeden okuduğun için ayrıca teşekkür ederim.

   Sil
 10. Sıkılmadan okudum teşekkürler gerçekten

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. Okuduğunuz için ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.

   Sil
 11. bilgilendirme amaçlı iyi bir yazı olmuş tebrikler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ediyorum. Bizim amacımız bu. Umarım daha fazla kitleye ulaşırız.

   Sil
 12. Anlatım son derece iyi. Eline sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Onur bey :).

   Sil
 13. yararlı bir makale olmuş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ediyorum.

   Sil
 14. Blog yazarlarının dikkat etmesi gereken hususları tek bir başlık altında toplamışsınız, teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim :) Yorumunuz için ayrıca teşekkür ediyorum.

   Sil
 15. Blog'da alıntının ne işi var gerçekten güzel bir söz ve haklı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blog'da Alıntının ne işi var adlı makalemize bir göz atmanızı öneririm :)

   Sil
 16. Arkadaşımız çok güzel bir konuya değinilmiş.Eğer sitenizden gerçektende birşeyler bekliyorsanız emek vermelisiniz.Alıntı yaparak bir yere kimseler varamaz.Emek vereceksin ve nihai hedefine ulaşacaksınız.

  1.) Planla (emek vermeye değecekmidir.)
  2.) Araştır (Hangi alanda site kuracaksanız o alanda en iyilerden ders çıkarın)
  3.) Kur ve emek ( Yaptığınız işin emeğe değeceğini düşünüyorsanız durmayın)
  4.) Sonrası zaten başarı

  Site kurmak planlı şekilde ilerlemeye bağlıdır.Siz ne kadar planlı davranırsanız sitenizde o kadar planlı ilerleme sağlayacaktır.

  Site sahiplerinin yaptığı en büyük yanlışlardan bir taneside "sabır" .Herkes istiyorki sitesi birden bire gelişsin ve birdenbire bir numara olsun ama böyle olması birdenbire olmaz.Sadece düzenli planlama ve akebetinde gelen sabır ile iyi bir siteniz olabilir.

  En iyi site sahiplerinden görüş almak sizin çalışma azminizi ve hırısınızı artıracaktır kesinlikle.

  Teşekkürler KONU için.

  YanıtlaSil
 17. Yorumunuz için teşekkürlerimi sunuyorum Hakan bey.

  Çok güzel bir noktaya değinmişsiniz.

  Dalında başarılı web site sahiplerinin görüşlerini ve tecrübelerini almak sizin açınızdan iyi olabilir.

  Hırsınızı ve atacağınız adımları biraz da olsa düşünerek atmanıza yardımcı olacaktır.

  YanıtlaSil
 18. Güzel konuda yazı yazmışsın,bir çok blog sahibi,blogunda çok hata yapıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ediyorum :)

   Sil
 19. Güzel Konu ve süper yazmışsın sıkılmadan okudum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ediyorum :).

   Erinmeden okuduğunuza mutlu oldum.

   Sil
 20. Çok yararlı ve uzun bir konu olmuş ellerine sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim :)

   Yorumunuz için ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.

   Sil
 21. Çok önemli bir konuya parmak basmışsın blog yazmaya başlayacak arkadaşların bu tür yazılara göz atması lazım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ediyorum.


   Aldığım sorulara göre yazıyorum makalelerimi :) Bu konu hakkında bayağı bilgilendirilmeyi bekleyen insan vardı.

   Sil
 22. Makale çok geniş çaplı bilgilere yer veriyor. Teşekkür ediyorum.

  Aradığımı sizin sayenizde buldum.

  İyi günler.. Tekrar teşekkürlerimi sunuyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.

   Aradığınızı bulabildiyseniz ne mutlu bana.

   Sil
 23. Çok iyi bi makale olmuş ayrıca kesınlıkle katılıyorum özgün paylaşım herşey demektir bi yazıyı 10 ayrı blogta görebılıyoruz çok kötü

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuzu dile getirdiğiniz için teşekkür ediyorum.

   Özgün paylaşım bir sitenin olmazsa olmazıdır. Bir sitenin bel kemiğidir diyebilirim. Lakin özgün paylaşımı bazıları yanlış anlayabiliyor. Özgün paylaşım bir makaleyi alıp o makalenin bir kaç yerini değiştirmek değildir. Özgün paylaşım; O makaleyi kendin yazmandır.

   Sil
 24. Faydalı bir yazı olmuş. Bizzat teşekkür ederim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim.

   Yorumunuz için de teşekkürlerimi sunarım :).

   Sil
 25. baya uzun bir yazı olmuş fazla vaktim olmadığından tam olarak okuyamadım kişisel bloglar konusunda doğru söylemişsin birde biz bu ritmi yakalayabilsek süper olacak :D özelikle de ben hiç tutturamıyorum bu ritmi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumun için teşekkür ediyorum Murat abi.

   Bu ritmi umarım kısa süre zarfında sende yakalarsın :).

   İyi bloglamalar.

   Sil
 26. Yazıyı sonuna kadar okudum gerçekten güzel bir yazı olmuş.Blogumda neleri yapıp yapmadıgıma bakıcam teşekürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Erinmeyip makalemi okuduğunuz için ve yorumlarınızı da esirgemediğiniz için ayrıca teşekkür ediyorum.

   Umarım makalem sizlere faydalı olmuştur :). Aradığınızı bulduysanız ne mutlu.

   Sil
 27. Bunları Öğrenmem İyi Oldu Eline Sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim.

   Yorumunuz için ayrıca teşekkür ediyorum :)

   Sil
 28. Yazı çok faydalı olmuş elinize sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ediyorum.

   Yorumunuz için minnetlerimi sunuyorum.

   Sil
 29. Öğrendiğim iyi oldu süper saol hocam

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lütfen anonim olarak yorum yapmayınız. Teşekkürler yine de.

   Sil
 30. Blogda alıntı işini herkes yapmıştır..Bu gelişim aşamalarından birisi herhalde :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ediyorum.

   Sil
 31. Dikkat edilmesi gereken hatalar ne yazık ki halen daha yapılmakta, faydalı bir makale olmuş ayrıca teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ediyorum. Yeni makalemizde umarım sizlere yol gösterici bir araç olacaktır.

   Sil
  2. Yorumunuz için teşekkür ediyorum.

   Sil
 32. Makaleniz biraz uzun olmuş. Okurken keyifle sıkılmadan okudum. Akıcı bir diliniz var. Dediklerinize katılıyorum. Keşke şu ritmi biz de tutturabilsek. Yeni makalelerinizi bekliyorum.

  İyi günler.

  YanıtlaSil
 33. Merhaba hocam öncelikle sormak istediğim soruyu size yöneltmek istiyorum.

  Sizce: Yeni açtığım siteme seo ve backlink çalışması yapmak uygun mudur? Siteme bir zararı olur mu?

  Makaleniz okunaklı. Resimleri daha bol kullanarak ziyaretçiyi korkutmayacak uzunluktaki makalenizi bile okutabilirsiniz.
  Teşekkür ediyorum.

  YanıtlaSil
 34. Anlatım güzelde birde bu hataları blogun da görmezden gelip devam edenler var :)

  YanıtlaSil
 35. Yorumlar için herkese teşekkür ediyorum.

  YanıtlaSil
 36. Çok güzel bir makale hazırlamışsın hocam teşekkürler bilgilerimizide tazeledik :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ediyorum hocam :).

   Sil
 37. Gerçekten yararlı bir makkale olmuş teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ediyorum.

   Sil
 38. Oldukca bilgilendirici bir yazı olmuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için ayrıca minnettarım :)

   Sil
 39. Evet çok doğru yerlere değiniyorsunuz. Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ediyorum Şükrü Bey.

   Sil
 40. Yazını çok beğendim iyi konulara değinmişsiniz dikkatli olmadığım yerler var mış :)

  YanıtlaSil
 41. Yazı güzel ve beğendim de emek, hırs ve öğrenme istegini bazıları anlamıyor. Yazınızı izin almadan ve kaynak vermeden çalıyor ve bunlara küçük blogcu dediğimiz de hemen kızıp, laf atıyorlar. Şimdi 2'mizden kim haklı? (Bunlar örnek olarak verildi)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zamanla onlarda anlayacaktır neyin doğru neyin yanlış olduğunu Nuri Bey. Bizim amacımız sadece onlara yol göstermek.

   Bu arada yorumunuz için ayrıca teşekkür ederim.

   Sil