Blog için Yorumların Önemi

Sayın Marques - 17:55:00

Blog sitelere sadece backlink almak için "teşekkürler, başarılı, çok güzel, mükemmel, sağ ol..." benzeri kısa yorumlar yapanlar çoğalmaya başladı.

Blog
Blog

  Bunların bize backlink getirdiklerine inanan arkadaşlar mevcut. Hepsi backlink getirmez ama getirenler de oluyor. Yorum yaparken kısa cümleler yerine uzun uzun cümleler kullanarak yorum yaparsanız sizin için iyi olacaktır. Blog yazarlığı ülkemizde hızla artmakta. Bu artış uzun süre devam edeceğe benziyor. Bu artış ile birlikte blog yazarlığı yaşı 12-13 yaş grubuna kadar düşüyor. Aslında paylaşmak güzel bir şeydir. Bilgi paylaştıkça çoğalır. Bu yaşlarda çok güzel blog yazanlar elbette var. Lakin iyi yazanlar olduğu gibi yazamayanlar da oldukça mevcut. Bizlere düşen görev arkadaşları uyarmak ve işin gerçeğini öğretmek. Elimden geldiği kadar hem bu blogumda hem de başka bloglarımda yardımcı olmaya çalışıyorum. Bugün ise bloglarda yorumların önemini belirteceğim. Ne tür yorumlar bizlere fayda sağlar? Nasıl yorumlar yapmalıyız? Hangi sitelere yorum yapılmalı? gibi bir çok başlık üzerinde konuları inceleme fırsatı buldum.

Blog'larda Yorumların Önemi?

  Yorumlar bizlere backlink getirebilir. Blog'lara yorum yaparken dikkat edilmeli. Her bloga yorum yapılmaz. Şöyle ki; Sizin bir teknoloji blogunuz olsun. Blogunuzda güncel ve özgün makaleler yazmaya gayret ediyorsunuz ve belirli bir ziyaretçi sayısına ulaştınız. Artık yazılarınıza yorum yapılmasını istiyorsunuz doğal olarak. Belli başlı gruplara girdiniz. Bu gruplar karşılıklı yorum grubu bir nevi. Artık karşılıklı yorum yapmaya başladınız. Ama siz başka sitelere hep "Teşekkürler, Başarılı, Çok Güzel, İyi, Sağ ol..." benzeri kısa kelimeler ve cümle ile yorum yapıyorsunuz. Tabi yaptığınız yorumlardan hem ziyaretçi gelmesini bekliyorsunuz hem de backlink istiyorsunuz. Siz böyle kısa kısa kelimeler ile yorum yapmaya devam ederseniz sadece sitenizi kötü tanıtmış olursunuz kolay kolay ne backlink elde edersiniz ne de ziyaretçi çekersiniz. Tabii yorum yaparken başka dallarda açılan sitelere değil. Kendi dalınızdan rakip sitelere yorum yapmalısınız.

Ne Tür Yorumlar Yapılmalı?

  Yorumlarınız uzun ve açıklayıcı bir şekilde olmalı. Yorum yaparken kendinizi yazarı övmek zorunda olduğunuzu düşünmeyiniz. Makaleyi okudunuz ve yazar ile aynı fikirde olmadığınız noktalar var. Bu noktaları belirtebilirsiniz. Yorumlarınızda yazarın dilini, makalesini veya fikrini eleştirmek en doğal hakkınız. Eleştiri yapmanında dili vardır. Eleştiri yaparken kullanacağınız kelimelere dikkat etmeniz gerekiyor. En ufak yanlış kelime kullanımı sizin itibarınızı düşürebilir ve o yorumdan istediğinizi elde edemeyebilirsiniz. Eleştiri yapmayı sık sık kullanın. Ama gereksiz eleştiriye de gerek yok. Yorum yaparken sitenizi ve isminizde yazıyorsunuz. Tek bir url üzerinden yorum yaparsanız kısa süre içerisinde spam diye algılanabilirsiniz. O yüzden en az 5 url ile yorum yapmanızı tavsiye ediyorum. Bu adresleri belli bir düzen ve plan içerisinde kullanırsanız çok fayda sağlayacaktır. 
Blog
Bloglarda Yorumun Önemi


  Yazının fazla uzamaması için kısa kesiyorum. Uzun yazdıkça sizin de okuyasınız gelmiyor. Erinmeyip okuyan arkadaşlara teşekkür ediyorum. Hepinize iyi bloglamalar.

 • Paylaş:
Diğer Yazılar

26 yorum

 1. Konumu blogunuzda paylaşma nezaketinde bulunduğunuz için teşekkür ediyorum. Zevksiz.in blogunun yeni makeleleri artık webmaster blogunda paylaşıma devam edecektir.

  YanıtlaSil
 2. çok güzel yazı olmuş evet yorumların çok önemi var gerçekten, google yorumlu sayfaları çok seviyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet çok etkisi oluyor. İndexlenme konusunda

   Sil
 3. teşekkürler bilgilendirdiğin iyi oldu :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim :)

   Yorumunuz için ayrıca teşekkür ederim.

   Sil
 4. Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Gerçekten başarılı bir yazı olmuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ediyorum.

   Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 5. Başarılı Bir Yazı bilgilendik En Azından

  YanıtlaSil
 6. yararlı olmuş tşk

  YanıtlaSil
 7. Yorumlarınız için teşekkür ediyorum.

  YanıtlaSil
 8. yorumlar google gözünde çok önemli :) teşekkürler makale için.

  YanıtlaSil
 9. bu makalen sayesinde yeni bir şeyler öğrendim sağolasın :)

  YanıtlaSil
 10. Gerçekten yorumların önemi çok yazı çok güzel olmuş

  YanıtlaSil
 11. Yorumlar için teşekkür ediyorum. Yorumların önemi azınsanmayacak kadar büyük.

  YanıtlaSil
 12. Doğru söylemişsin hocam her zaman tşk , güzel vs. kısaltılmış yorumlar yapılıyor. Ama asıl önemli olan konuyu anlayıpta ona uygun bir yorum yazabilmek :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef bunun kendilerine faydalı olacağını düşünenler de yok değil :).

   Sil
 13. Gerçekten Her Blogcuya Yararlı Bir Açıklama Olmuş
  Tşk

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Mert Bey.

   Sil
 14. Hakan gerçekten herkesin bilinçlenmesi gereken bir konuda güzel bir yazı hazırlamışsın öncelikle teşekkür ederim. Aslında insanlarımızda şöyle bir mantık var kendisi kısa yorum yazsa da hep karşıdan uzun ve konu ile akalalı olmasını istediği yorumlar bekler. Öyle bir dünyada henüz yok malasef. Bir konuya sadece ''yorum atmak'' maksadıyla gerekli sözlerle doldurulmamalı. Eğer o konu hakkında gerçek anlamda fikir ve düşüncelerin ya da olumu olumsuz eleştirilerin varsa ancak öyle birşeyler yazmalısın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Timur abi yorumun için öncelikle teşekkür ediyorum. Blog dünyasının bariz büyük hatalarından birisinden bahsediyoruz şu an. Yazmış olduğum makalenin özetini çıkarmışsınız resmen. Umarım bu hata er geç anlaşılıp genç blogcular tarafından fark edilir. İyi bloglamalar.

   Sil
 15. Blog backlinkin oneminden bahsetmissiniz , lakin sadece blog backlink ile sinirli aklmak v diger backlink yontemlerini kullanmamak sitelerin spama dusmesine sebebiyet verir, blog sahiplerinin bunuda goz onunde bulundurmasi gerekir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ediyorum.

   Sil
 16. Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Gerçekten başarılı bir yazı olmuş. Fakat yorumlar hem Alexa'ya etkisi var, hemde Google botlarını daha çok gönderiyor siteye. Googler botlarını çok gönderirse bizi seviyordur. :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim Nuri Bey.

   Sil
 17. Backlink değerini kolay kolay kaybetmez fakat uzun kısa yorum yerine site içi seo (site içi düzen, görsellik, doğru bilgi, ziyaretçiyiyi oyalamama), bunları yapmak daha önemli blog backlink sitenizin filtreye düşmesine neden olabilir yükseliyorum diye bir sabah kalktığınızda sıralamalarda göremesseniz yaptığınız hatayı farkedersiniz bu yüzden ben önermiyorum blog backlink.

  Kısaca siten kullanılır ve özgün içerik olsun git benzer içerikli sitelerden link al zaten çıkarsın gerisi boş.

  YanıtlaSil