Menu

Gurbet'i Yaşayan Bilir

Merhaba takipçilerim. Bugün sizlere içinde bulunduğum durumu anlatan çok güzel bir yazıyı paylaşma gereği duydum. Yazı;http://www.edebiyatdefteri.com'dan alıntıdır. Kendi yazım değildir. Mutlaka okumanız gerekiyor. Gurbet...

Gurbet diğer bir adıyla özlem çekmek, acıların en zorunu yaşamak, hayatın en yokuşunu çıkmak ve tırmanırken o yokuşu yalnız kalmak... 
Öyle bir yalnızlık ki acıları tek başına karşılamak, sadece tek olmak...Yalnızca kendinle kalmak. Hayatın her anını tek başına göğüslemek. Zordur gurbet, tabi gurbeti çeken için geçerli bu. Gurbet zordur zor olmasına da, gurbet içinde gurbeti yaşamak, yani en acısını, en kötüsünü, yalnız kalıp yaşamaya çalışmak ise daha da zordur.
Gurbet uzakta kalmaktır. Uzakta olmak değil midir insana en çok koyan, içini acıtan?
Uzakta olmak değil midir gurbeti en iyi anlatan? 
Gurbet anadan, babadan, arkadaştan, dostan, yardan uzak, elin kolun bağlı, gelememek, destek olamamak ve bir okadar da sevdiklerinin senin yanına gelememesidir. 
En çok mesafeler anlatır gurbeti. O mesafeler ki, her saat, her saniye, her kilometre uzadıkça uzar. O mesafeler ki en zor anları imkansız kılar. Hayatta en zoru tek kalmaktır ki gurbet tek kalmaktır zaten. 
Hasrettir gurbet, hasrete hasret ekleyip özlemleri büyütmektir. İçini her an acıtması, dostuna, yarine, ailene bir şey olduğunda elinden hiçbirşey gelmemesidir. 
Gurbettir, yanındayken değerini bilmediğin sevdiklerinin, değerini öğreten. Hayatın onlarsız bir anlamı olmadığını, yaşadığın her günde yavaş yavaş içine işleyen. 
Sevdiklerin yanındayken kolay sandığın hayatın, aslında ne kadar zor olduğunu anladığın andır gurbet. Ve o anda yalnızlığı içine sindirmeye çalışmandır. Kalbinin sevdiklerinin yanında olduğunu söylemek ama bedeninin uzak kalmasıdır. İstediğin zaman, kafana estiğinde, özlediğinde gelememektir. Ve gelememenin acısını hissetmendir. 
Gurbeti anlatacak o kadar cümle var ki... İnsan gurbette iken emin olun her şeyin değerini daha iyi anlıyor. Her gün gurbetin bitmesini beklemekle, kavuşma anının özlemiyle geçiyor.
Aslında hayatı anlamak için en iyisi gurbeti yaşamalı.Yaşamalı ki değerini bilmediklerinizin değerini daha iyi anlamalı. Yaşamalı ki hayatı anlamalı. Yaşamalı ki dostlukları kaybetmemeli. Yaşamalı ki gurbeti anlamalı.Gurbet,illaki "sıladan" ayrı olmak değildir bence.
İnsanın "kendinden uzakta" kalmasıdır gurbet.
Ya da şu satırlardaki gibidir:
"Ben gurbette değilim,gurbet benim içimde."
Ama yazı güzel ve düşündürücüydü...En azından bunları bana düşündürdü ve de yazdırdı!
Paylaş

Önceki Yazı
Sonraki Yazı
Marques

Yazar

Göz At

21 yorum:

 1. Gurbet çok zor gerçekten yaşamadım ama yaşanlardan çok dinledim.

  YanıtlaSil
 2. Hüzünlendirici bir yazı olmuş.

  YanıtlaSil
 3. Güzel ve hüzünlendirici bi yazı olmuş.

  YanıtlaSil
 4. Gurbet, gurbeti yaşayan bilemez.

  YanıtlaSil
 5. Benim babam da sürekli olarak gurbete gidiyor çok zor bir durum.

  YanıtlaSil
 6. Gurbet zordur, insan evine döndüğünde 1-2 gün kendine gelemez. Yurt dışında hele, ülkeye geri dönüldüğünde insanın toprağı öpesi gelir...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynı durumları yaşayan milyonlarca insan var. Zor durum Allah hepimizi kurtarsın.

   Sil
 7. bende gurbette okuyorum. güzel yazı teşekkürler

  YanıtlaSil
 8. Çeken bilir :( Gurbet çook zordur. Allah'ım kimseyi sevdiklerinden uzakta kılmasın.

  YanıtlaSil
 9. Gurbette yaşamak ilk başta güzel birşey gibi gelir fakat sonra orada ailen olmadığını görünce çok üzülürsün.

  YanıtlaSil
 10. Babam sürekli gurbet hayatı yaşıyor.

  YanıtlaSil
 11. zordur gurbet hayatı :(

  YanıtlaSil
 12. Gurbet zordur :/

  YanıtlaSil
 13. Gurbeti hiç yaşamadım ama duyduklarıma göre Çok zormuş :(

  YanıtlaSil
 14. harbiden yazmışsın kardeşim,eline sağlık :)

  YanıtlaSil